Rewolucyjna technologia, która odmieni recykling

Fot. A. Świderska/UM Gliwice

Śląscy naukowcy opracowali technologię, która odmieni recykling tetrapaków.

Wynalazek został zgłoszony do Urzędu Patentowego, a jego wdrożeniem zainteresowała się Fabryka Papieru i Tektury w Wadowicach.

Jak wyjaśnia inż Szymon Wojciechowski, zespół z Politechniki Śląskiej pod kierunkiem prof. Jana Zawadiaka z wydziału chemicznego pracował nad  nową metodę odzyskiwania surowców z opakowań wielomateriałowych, w jakich sprzedawane są np. soki owocowe czy mleko.


Zespół Politechniki Śląskiej w składzie  prof. Jan Zawadiak, Szymon Wojciechowski i dr Tomasz Piotrowski za swój wynalazek otrzymał główną nagrodę konkursu pod nazwą EUREKA! podczas kongresu Impact 2019. Cała uczelnia jest dumna - przyznaje inżynier Wojciechowski...


Laminowane kartony potocznie nazywane tetrapakami, składają się z papieru, polietylenu i aluminium. Pierwszy materiał wpływa na wytrzymałość, drugi chroni przed wilgocią, a ostatni wydłuża termin przydatności produktów. Niestety recykling takich materiałów do tej pory był mało efektywny. Wśród twórców wymienieni są: prof. Jan Zawadiak, Szymon Wojciechowski i  Tomasz Piotrowski. 

Autor: Katarzyna Głuch-Juszkiewicz/ml/