Kolejna rozprawa o rozwiązanie Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność

fot. Twitter

W Sądzie Okręgowym w Gliwicach odbyła się kolejna rozprawa o rozwiązanie Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, które zorganizowało 13 maja 2017 roku w lesie pod Wodzisławiem Śląskim imprezę, na której obchodzono uroczyście imieniny Adolfa Hitlera. 

Film z tego wydarzenia wyemitowała w styczniu 2018 roku jedna ze stacji telewizyjnych. Wniosek o rozwiązanie Stowarzyszenia wniósł do sądu Starosta Wodzisławski. Jako świadek ponad 2,5 godziny odpowiadała na pytania sądu i stron współautorka reportażu Anna Sobolewska. Potwierdziła, że dziennikarze zostali zaproszeni na imprezę do lasu, gdzie były rozwieszone flagi ze swastykami, było popiersie Adolfa Hitlera, uczestnicy "hailowali" i wykrzykiwali okrzyki nazistowskie, wreszcie spalili swastykę, aby nadać rangę temu wydarzeniu. 


Jako drugi świadek odpowiadał członek Dumy i Nowoczesności, Dawid K. który albo niewiele pamiętał, albo mówił: "odmawiam odpowiedzi na to pytanie". 

Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność podtrzymuje następującą linię obrony: W lesie pod Wodzisławem Śląskim urodziny Hitlera urządziło nie Stowarzyszenie, więc o jego rozwiązaniu nie może być mowy, ale kilku jego członków, które były tam wówczas osobami prywatnymi. 

Następna rozprawa 5 lipca. 

Autor: Marek Mierzwiak /rs/