Ważą się losy Dworu Kossaków. Fundacja ogłosi upadłość?

fot. And

Ważą się losy Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków” wraz z budynkiem Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich.

 Po odmownej decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego także większość radnych Powiatu Cieszyńskiego zagłosowała przeciwko uchwale w sprawie nabycia tej nieruchomości. Chodziło o cztery działki, na których stoi schronisko młodzieżowe. W zamian w formie darowizny powiat otrzymałby od spadkobierców pisarki muzeum wraz z otoczeniem. Rzecznikiem takiego rozwiązania był starosta cieszyński Mieczysław Szczurek. 


Przejęcie terenu pozwoliło by na utworzenie instytucji kultury w celu ochrony dziedzictwa kulturowego związanego z rodziną Kossaków, a w szczególności pisarką Zofią Kossak. Wnuczka pisarki, Anna Fenby Taylor uważa, że współczesne muzea na świecie współistnieją z całym otoczeniem wokół. 


Fundacja im. Zofii Kossak ogłosiła właśnie komunikat, że nie jest w stanie dłużej prowadzić działalności kulturalnej na dotychczasowym poziomie i nosi się z zamiarem ogłoszenia upadłości. 

Autor: Andrzej Ochodek /rs/