Rozpoczęła się trzydniowa konwencja programowa PiS

Wystąpieniem wicepremiera Piotra Glińskiego rozpoczęła się konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy w Katowicach.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedział podczas konwencji prawicy w Katowicach kontynuację dotychczasowych programów socjalnych. Stanisław Szwed w rozmowie z reporterem Radia Katowice powiedział, że dodatkowych funduszy raczej już nie będzie.


Na miejscu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym jest nasza reporterka.


— Katowice to stolica polskiego Śląska i węgla, ale także nowoczesnych technologii, kultury i sztuki — mówił na rozpoczęciu konwencji PiS wicepremier Piotr Gliński. Podkreślał rolę wartości, jakie przyświecają politykom prawicy – wśród nich wymienił solidarność, sprawiedliwość społeczną i zrównoważony rozwój ale też tożsamość kulturową i aktywność obywatelską.


Piotr Gliński podkreślił, że formacje polityczne mają autorski pomysł na Polskę, który pozwoli budować "atrakcyjną, efektywną i konkurencyjną tożsamość wspólnoty politycznej".

"Odpowiedzialny rozwój, gospodarka dla ludzi" to pierwszy panel trzydniowej konwencji. Partia rządząca podsumowuje swoje dokonania. Z Międzynarodowego Centrum Kongresowego reporter Radia Katowice, Łukasz Kałuża.


Formacja rządząca ma przedstawić zarys propozycji, które w kampanii wyborczej staną się podstawą programu. W trakcie odbędzie się 16 sesji plenarnych i ponad 60 paneli specjalistycznych. Podczas kongresu głos zabierze około 400 mówców, zarówno polityków, jak i ekspertów.

"Polityka energetyczna i bezpieczeństwo energetyczne" – to tematyka drugiego panelu dyskusyjnego trwającej w Katowicach konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy.

— Województwo śląskie ze swoimi tradycjami, możliwościami, ale i trudnościami związanymi z koniecznością restrukturyzacji branży górniczej i energetycznej to dobre miejsce, by poruszać taką tematykę — mówił gość Radia Katowice, minister energii, Krzysztof Tchórzewski.


Posłanka Barbara Dziuk mówi, że region jest jednym z głównych filarów kraju.


— 14 milionów Polaków żyje na obszarach, które traktowane są jako wykluczone komunikacyjnie — mówił podczas konwencji programowej PiS w Katowicach minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk. Jak podkreślił minister Adamczyk, ważne są inwestycje w kolej.


— Opłaty i kary za korzystanie ze środowiska pomagają realizować wiele inwestycji i realnie wpływać na ochronę klimatu — mówił podczas panelu minister środowiska, Henryk Kowalczyk. Opłaty trafiają głównie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i do Wojewódzkich Funduszy, które następnie zajmują się redystrybucją tych środków. — Skala przeznaczanych funduszy jest ogromna — podkreślił minister Kowalczyk.


Zmiany klimatu powodują dalsze zapotrzebowanie chociażby w wodę. Ten system finansowania się sprawdza, chociaż zdaniem ministra Kowalczyka więcej powinno się przeznaczać środków na chociażby przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu czy usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Wyzwaniem z pewnością będzie handel surowcami wtórnymi na giełdzie, ale zdaniem ministra Kowalczyka podniesie to poziom ich recyklingu.

Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Myśląc Polska 2019" i nawiązuje do spotkania polityków i ekspertów, zorganizowanego przez PiS w lipcu 2015 roku. — Chcemy pokazać nasz potencjał programowy — mówił kilka dni temu główny organizator konwencji, wicepremier Piotr Gliński:


— Dyskusje polityków i ekspertów będą dotyczyły kilkudziesięciu obszarów: od polityki społecznej przez międzynarodową po sprawy gospodarcze — dodaje Piotr Gliński: 


W sobotę przed południem głos zabiorą liderzy PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski, a także była premier Beata Szydło i obecny szef rządu Mateusz Morawiecki. W niedzielę, na zakończenie konwencji przewidziano wystąpienie podsumowujące prezesa Jarosława Kaczyńskiego.    
— Posłowie nie wybierają się na wakacje — mówił szef klubu PiS, Ryszard Terlecki: 


Kolejne kampanijne aktywności przedstawicieli partii rządzącej mają być sukcesywnie ujawniane. W działania przed wyborami do Sejmu i Senatu mają być zaangażowani także europosłowie partii rządzącej, a w szczególności ci, którzy zdobyli w majowych wyborach ponad 200 tysięcy głosów. Pracami tej grupy kieruje była premier, europoseł Beata Szydło./iar/mm/ml/pg/