Na Jasnej Górze rozpocznie się dziś Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian

Na Jasnej Górze odbywa siędzisiaj Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. Organizowane od 25 lat Jasnogórskie Zjazdy Kresowian gromadzą uczestników z kraju i spoza jego granic.

"To dziękczynienie i troska o dziedzictwo Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej" - mówi organizatorka zjazdów Danuta Skalska. "Po raz kolejny tu właśnie na Jasnej Górze jesteśmy, żeby dziękować Matce Bożej za wszystkie doznane łaski" - dodaje.

Danuta Skalska podkreśla, że obecność młodych ludzi na zjazdach jest pokrzepiająca. "Przyjeżdża również młode pokolenie i cieszymy się, że możemy powiedzieć: my ciągle jesteśmy, trwamy, a z nami już są nasze dzieci i wnuki, które będą się dopominały o pamięć i o prawdę historyczną" - zaznacza.
Podczas pielgrzymki odbędzie się Otwarte Forum Kresowe. Wezmą w nim udział m.in. przedstawiciel prezydenta oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. 

Podczas Forum uczestnicy spotkania będą mogli mówić o swoich problemach i trudnościach, z którymi się zmagają.

Pielgrzymka Kresowian będzie się odbywała pod hasłem "Kresowianie w jedności silni". Jej najważniejszym punktem będzie msza święta odprawiona o 9.30 w Kaplicy Matki Bożej w intencji wypędzonych, poległych i pomordowanych na Wschodzie.