Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Rocznica. Przeszczep. Protest.
30.07.2019
16:30:00

Ryszard Riedel, wokalista muzycznej grupy Dżem, przez wielu jest uznawany za ikonę blues-rocka. Dla fanów to kumpel, do którego się wraca, nawet po 25 latach rozłąki. Nasza reporterka spotkała się z Tadeuszem "Ziomalem" Szczepańskim przed rzeźbą Ryśka w Tychach. Porozmawiali chwilę i później pojechali spotkać się z kumplem. Jak co roku grób artysty odwiedzają fani z całej Polski. W imieniu radia odwiedziła go z Ziomalem, Paulina Pikiewicz.



Gliwiccy lekarze po raz kolejny wykonali nowatorską operację. Tym razem, jako pierwsi na świecie jednocześnie przeszczepili krtań i zmodyfikowany szpik dawcy. Przypomnijmy, że pierwsza operacja złożonego przeszczepu tkanek i szpiku odbyła się w gliwickim Centrum Onkologii w kwietniu tego roku. Wykonano ją u 6-letniego dziecka, które w wieku 13-miesięcy połknęło żrący preparat do udrożniania rur. Przez sześć lat chłopiec nie jadł pokarmów stałych i żywiony był wyłącznie dojelitowo. Oddychał przez rurkę tracheostomijną. Dziś Tymek oddycha samodzielnie i jest w stanie połykać wodę. Wydaje też pojedyncze dźwięki. Tym razem biorcą był dorosły pacjent, 65-latek, któremu kilka lat temu usunięto dotkniętą nowotworem krtań. Od tego czasu mężczyzna nie mówił, oddychał przez rurkę i musiał przyjmować leki, które zastępowały wyciętą podczas zabiegu tarczycę. Podczas 12-godzinnej operacji lekarze starali się zmienić dotychczasowe życie 65-latka. Gliwicki zespół lekarzy cieszy się światową renomą. Dowodem na to jest fakt, że w listopadzie przyjadą do Gliwic tuzy chirurgii rekonstrukcyjnej z całego globu. Jednak, by innowacyjna metoda stała się stałą procedurą potrzeba jeszcze kilkunastu tego typu operacji. Sukcesy gliwickich onkologów obserwuje Jadwiga Woźnikowska.



Mieszkańcy sosnowieckiej dzielnicy Milowice mają dosyć odoru z katowickiego składowiska odpadów. Kilkadziesiąt osób protestowało w poniedziałkowe popołudnie przed kompostownią. Niemal każdego dnia fetor unosi się nie tylko nad Sosnowcem, ale także nad Czeladzią, Katowicami i Siemianowicami Śląskimi. Mieszkańcy domagają się zdecydowanej reakcji ze strony władz Katowic. Miasto do tej pory zainwestowało w usunięcie problemu kilkaset tysięcy złotych. Na miejscu była reporterka Polskiego Radia Katowice, Paulina Kurek.




Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA