Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości kulturalne
OFF Festival 2019: Podsumowanie. Brytyjska inwazja kontra polski folklor
05.08.2019
14:50:00

fot. Aleksandra Siążnik

To już 14. edycja OFF Fesitvalu w Katowicach. Trzy dni, pięć scen i 80 koncertów, katowickie święto muzyki alternatywnej to dobra zabawa dla fanów R&B i hip-hopu, a także gitarowego rocka, czy metalu. W Dolinie Trzech Stawów wystąpili artyści uznawani za legendy brytyjskiej muzyki lat 90. i wiodący polski zespół folklorystyczny.

Na pięciu festiwalowych scenach pojawili się m.in legendarny brytyjski zespół Suede, który po raz pierwszy od 30 lat zagrał w Polsce, a także energetyczna grupa Foals oraz Jarvis Cocker z zespołu Pulp, który zaprezentował projekt JARV IS.... Główna scena festiwalu w tym roku gościła bardzo duże składy od Pablopavo i Ludzików z bardzo dużym składem, po reaktywowany Stereolab, czy egzotyczną mieszankę grupy Superorganism. Przez 3 dni w Dolinie Trzech Stawów usłyszeliśmy też silną reprezentację polskiej muzyki. Wystąpili zespół Santabarbara, który otworzył festiwal, duet Tęskno i Hanię Rani, Perfect Son, czy Wczasy. 



Tegoroczna edycja na długo zapisze się w pamięci, a występ największej jak dotąd grupy na OFF Festivalu przejdzie do historii imprezy. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk pokazał to co najlepsze w ich repertuarze i polskim folklorze. "Karolinka", "Trojak", "Karlik", robiły wrażenie na publiczności dopracowaniem szczegółów i zjawiskowymi strojami. Kończące występ "Tańce podhalańskie" wywołały pod sceną emocje jak na dobrym rockowym koncercie. Rozmów o tym występie nie było końca, w wielu oczach można było zobaczyć wzruszenie. Tradycją już jest, że podczas OFF Festivalu, wybrany zespół prezentuje, to co najbardziej wyróżniające w ich dorobku. W tym roku, w nostalgicznym nastroju zostawił niektórych zespół Dezerter, reprezentant niezależnej sceny muzycznej, którzy zaprezentowali materiał ze swojej debiutanckiej płyty "Underground out of Poland". 

Poza doznaniami muzycznymi, OFF Festival już od samego wejścia skłaniał do refleksji. 

Wszystko za sprawą bramy, która prowadziła na teren miasteczka festiwalowego. Projekt Kasi i Wojtka Sokołowskich to konstrukcja, która pokazywała, jak dużo śmieci produkujemy. Brama była zbudowana z kontenerów, które służyły jako pojemniki na odpady. 



OFF to nie tylko muzyka, ale też spotkanie z innymi formami sztuki. Tradycyjnie już podczas festiwalu działała Kawiarenka literacka pod kierownictwem Sylwii Chutnik. Tegoroczne pytanie "Dlaczego?" przyciągnęło wielu chętnych do dyskusji na temat hip-hopu, punk'a, moralnego niepokoju, a także ciekawych występów Klubu Komediowego. 

Ostatniego dnia festiwalu, w nocy z niedzieli na poniedziałek, jak co roku, fani muzyki alternatywnej z całego świata żegnali się z katowickim OFF Festivalem. Jak uczestnicy bawili się podczas 14. edycji - sprawdziła Paulina Pikiewicz.



Kolejna, jubileuszowa edycja imprezy odbędzie się 7-9 sierpnia 2020.


Autor: Aleksandra Siążnik


Zobacz także Wiadomości kulturalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA