Flagi biało-czerwone na ulicach. Apel prezesa IPN.

fot. Łukasz Kałuża

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek zaapelował do samorządowców o wywieszenie biało-czerwonych flag na ulicach, których nazwy związane są z wydarzeniami I Powstania Śląskiego.

W przyszłym tygodniu odbędą się główne uroczystości setnej rocznicy wybuchu zrywu społecznego. Dziś katowicki oddział Instytutu przedstawił plan obchodów.

"Wywieszenie flag to ważny element edukacji społecznej. Ten rodzaj publicznej manifestacji pamięci obowiązywałby w dniach od 16 do 24 sierpnia, czyli w czasie, w którym trwały walki powstańcze" – czytamy w apelu.

Dyrektor katowickiego IPN, Andrzej Sznajder, dodaje, że o tych wydarzeniach trzeba pamiętać.


IPN zaprezentował także dwa powstańcze dodatki do prasy. Jeden zostanie dołączony 12 sierpnia do dzienników regionalnych Polskapresse, drugi ukaże się 18 sierpnia 2019 r. w Gościu Niedzielnym.

W Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika w Katowicach 16 sierpnia będzie można odebrać bezpłatne materiały edukacyjne: broszury, plakaty, wlepki przygotowane w 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. Wtedy na stronie internetowej IPN będzie dostępna do pobrania infografika o wydarzeniach sprzed stu lat.


Autor: Łukasz Kałuża /pg/