Obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego

fot. Małgorzata Lachendro

W Mysłowicach odbywają się obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego.  

Uroczystości rozpoczęły się na mysłowickim rynku.


Oficjalnie zainauguruje je uroczysta msza w intencji powstańców, którą w kościele w dzielnicy Bończyk odprawi Metropolita Katowicki Arcybiskup Wiktor Skworc. Potem w Miejscu Pamięci nieopodal KWK Mysłowice odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa.

Wieczorem na terenie Kopalni Mysłowice pod hasłem "Tu się zaczęło" odbędzie się widowisko historyczne połączone z koncertem pieśni powstańczych w wykonaniu między innymi Stanisława Soyki, Czesława Mozila, Józefa Skrzeka, Abradab, Pokahontaz, Tria Grzegorza Płonki czy Anny Dereszowskiej. 
Reżyserem widowiska jest aktor Zbigniew Stryj.


Zbigniew Stryj podkreśla, że sam pochodzi z rodziny mającej powstańcze tradycje.


Widowisko gromadzi mieszkańców Mysłowic i nie tylko.


Koncert grupy Dżem poprzedzi mapping 3D na zabytkowym budynku kopalni.


100 lat temu na terenie Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice padły strzały. W efekcie zginęło siedmiu górników, dwie kobiety i 13-letni chłopiec. Wydarzenie to było jedno z przyczyn wybuchu I powstania śląskiego.

I Powstanie Śląskie trwało do 24 sierpnia 1919. Powstańcami niezadowolonymi z terroru i represji niemieckich dowodził Alfons Zgrzebniok. Powstanie objęło powiaty: katowicki, lubliniecki, pszczyński, rybnicki, tarnogórski oraz część raciborskiego.  Zakończyło się przegraną i ucieczką powstańców przed represjami na teren Polski. 

Autor: Piotr Pagieła, Ewelina Kosałka-Passia, Małgorzata Lachendro, Ryszard Stotko /ml/rs/