Defilada wojskowa przeszła ulicami Katowic. Centralne obchody Święta Wojska Polskiego.

Centralne obchody Święta Wojska Polskiego po raz pierwszy odbędą się poza Warszawą. Defilada wojskowa przeszła ulicami Katowic.

Jak zaznacza wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek, starania o to, by w szczególny sposób uczcić 100 lat od wybuchu pierwszego powstania śląskiego, trwały od dawna.


Z okazji Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda wręczył w Katowicach nominacje generalskie i admiralską oraz odznaczenia państwowe. W związku z obchodami setnej rocznicy wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego, prezydent uhonorował także Zasłużonych dla Ziemi Śląskiej. Andrzej Duda przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Katowicach przypomniał krwawą historię śląskiej ziemi sprzed stu lat. 


Następnie prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystej defiladzie wojskowej. Ulicami stolicy województwa śląskiego przeszło dziś 2600 żołnierzy, zobaczyć można było 185 jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 statków powietrznych.


W defiladzie wziął udział kołowy transporter opancerzony Rosomak w biało-czerwonych barwach.

Każdy będzie mógł go zobaczyć, a nasza reporterka postanowiła wsiąść do rosomaka i sprawdzić, jakie kryje tajemnice opowiadają panowie: Michał Holewa i Michał Rumin ze Spółki Rosomak SA w Siemianowicach Śląskich, zakładów produkujących te wozy bojowe.Wielotysięczna publiczność podziwiała defiladę z flagami i kotylionami wpiętymi w ubrania. Niektórzy przebrani w mundury Legionów Polskich, a także aktualne mundury żołnierzy Wojska Polskiego:.


Z utrudnieniami w ruchu drogowym muszą się liczyć mieszkańcy Katowic oraz osoby, które przyjadą obejrzeć defiladę z okazji Święta Wojska Polskiego. Wydarzenie rozpocznie się w centrum miasta o godzinie 14.00. Część Katowic będzie zupełnie wyłączona z ruchu kołowego. Na trasie trzeba uwzględnić objazdy. Kierowcy jadących do Katowic od strony Sosnowca lub Chorzowa, powinni skorzystać z autostrady A4. Kierowcy jadący od Siemieniowiec Śląskich, mogą pojechać ulicą Sokolską.

Z ruchu kołowego wyłączone są rejony Alei Korfantego, Roździeńskiego, ulic Chorzowskiej, Bagiennej, Rondo Generała Jerzego Ziętka i tunel pod katowickim rondem. Ponadto, Śląska Policja zaleca parkowanie na obrzeżach miasta. Z utrudnieniami muszą się też liczyć pasażerowie komunikacji miejskiej. Chodzi o zmiany rozkładów jazdy, zmiany tras czy zawieszenie niektórych linii tramwajowych i autobusowych. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Infolinię dla mieszkańców uruchomił katowicki ratusz. Urzędnicy będą odpowiadać na pytania dotyczące zmian w funkcjonowaniu miasta do godziny 14.00.

Autorzy: Paulina Kurek, Dorota Stabik, Agnieszka Strzemińska, /pg/ml/rs/