Pierwsze upamiętnienie Powstań Śląskich poza granicami kraju

mat. prasowe

Pierwsze upamiętnienie Powstań Śląskich poza granicami kraju będzie miało miejsce w Piotrowicach koło Karwiny w Czechach. 

Ufundowało ją Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa na prośbę Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. 

Jest to pierwsze upamiętnienie Powstań Śląskich poza granicami kraju dokonane przez Instytut Pamięci Narodowej. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00 panelem dyskusyjnym I Powstanie Śląskie w sztukach wizualnych, filmie i muzyce", a towarzyszyć mu będzie otwarcie wystawy Śląsk – droga do Niepodległej”. Następnie nastąpi odsłonięcie tablicy, mówi Jan Kwaśniewicz z katowickiego oddziału IPN.


 

W programie także koncert O mój Śląsku” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk" im. S. Hadyny oraz zespołu SBB z Józefem Skrzekiem. Po jego zakończeniu odbędzie się rekonstrukcja wybuchu Powstania, a w nocy planowany jest bieg, marsz i przejazd rowerowy do Godowa, w którym 100 lat temu odbyła się jedna z pierwszych bitew I Powstania Śląskiego.

Uroczystość została zorganizowana w ramach ogólnopaństwowych obchodów "Ku Niepodległej”. 100. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego odbywa się między innymi pod honorowym patronatem dr. Jarosława Szarka, prezesa IPN oraz dr. Andrzeja Sznajdera, dyrektora Oddziału IPN w Katowicach.

Autor: Łukasz Kałuża/ml/