Rocznica wybuchu I powstania śląskiego. Kolejne uroczystości.

fot. IPN

W regionie trwają kolejne uroczystości związane z obchodami 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego.

Wieczorem odbędzie się uroczyste odsłonięcie wyremontowanego pomnika Powstań Śląskich w Godowie przy granicy z Czechami.

Obiekt został poddany oczyszczeniu i wymianie płyty poziomej wieńczącej oraz frontowej. Likwidacji uległo godło PRL-u wieńczące obiekt oraz metalowa odznaka nawiązująca do Śląskiego Krzyża Powstańczego. Na pomniku została zamontowana nowa tablica pamiątkowa, na której znalazł się awers odznaki „Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi II stopnia” oraz zaktualizowany tekst.

Wcześniej, o 18.30 odbędzie się mobilizacja powstańcza przy ognisku, której towarzyszyć będzie prezentacja wystawy „Śląsk - droga do Niepodległej”. Następnie nastąpi rekonstrukcja bitwy o Golgotę Godowską, która była jedną z pierwszych potyczek podczas I Powstania Śląskiego.
Po odsłonięciu pomnika zaprezentowany zostanie multimedialny spektakl muzyczny w wykonaniu Zespołu Fanga, Grzegorza Płonki i Józefa Skrzeka.

W uroczystość św. Jacka, patrona archidiecezji katowickiej, w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczyć będzie mszy św.

Nabożeństwo odprawione zostanie w intencji mieszkańców archidiecezji oraz śp. Wojciecha Korfantego w 80. rocznicę jego śmierci. Na zakończenie ogłoszony zostanie tegoroczny laureat nagrody Lux ex Silesia, przyznawanej osobom, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

Z kolei w Rudzie Śląskiej, mieście, w którym toczyły się walki, ważnym elementem uroczystości na odnowionym rynku w Orzegowie będzie gra miejska, śladami powstańców. 

Do Rudy Śląskiej zaprasza wiceprezydent miasta Michał Pierończyk.. 


Oprócz gry odbędzie się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców, apel poległych pod pomnikiem, a także piknik patriotyczny z występem zespołu Fanga i Grzegorza Poloczka. Dodatkową atrakcją będą biało-czerwone warsztaty.

Autor: Agnieszka Tatarczyk, IAR /mm/rs/


Wiadomości regionalne