Wielicki, Majer, Pawłowski, Chmielarski, Bielejec o przyszłości himalaizmu. KW Katowice ma 70 lat.

fot. Dorota Stabik/Radio Katowice

Katowicki Klub Wysokogórski obchodzi jubileusz 70-lecia powstania.

Z tej okazji w Studiu Koncertowym Radia Katowice zorganizowano debatę z udziałem uznanych alpinistów i himalaistów związanych z Klubem. Wśród jej uczestników znaleźli się Janusz Majer, Ryszard Pawłowski, Marek Chmielarski, Grzegorz Bielejec oraz Krzysztof Wielicki, który jako piąty człowiek w historii, zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Z katowickim Klubem Wysokogórskim związanych było wielu najwybitniejszych alpinistów w Polskiej historii tego sportu. Wśród nich wymienić można Jerzego Kukuczkę, Artura Hajzera czy Rafała Chołdę.

— Historia Klubu, to historia polskiego himalaizmu — zaznacza himalaista i były prezes klubu, Janusz Majer.


Jak dodaje Krzysztof Wielicki, który jako piąty człowiek w historii, zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, dzisiaj wiele osób, które się wspinają, nie zrzesza się w żadnym klubie. Taka przynależność pozwala jednak lepiej poznać ludzi, z którymi się wybiera na wyprawy.


Patronat medialny nad galą jubileuszową 70-lecia powstania Klubu Wysokogórskiego Katowice objęło Polskie Radio Katowice. Transmisję video z tego wydarzenia można zobaczyć tutaj.Autorzy: Dorota Stabik, Marcin Rudzki /rs/