Powstania śląskie. Międzynarodowa konferencja.

fot. Samuel Baron/Radio Katowice

Powstania śląskie w kontekście międzynarodowym są tematem konferencji, odbywającej się w Katowicach. 

Biorą w niej udział historycy z całej Europy. Inicjator wydarzenia, profesor Ryszard Kaczmarek z Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej podkreślał, że przebieg powstań był uważnie śledzony przez społeczność międzynarodową. 


Doktor Jim Bjork z wydziału historii Londyńskiego King's Collage przypomina, że choć obecnie Górny Śląsk nie istnieje w świadomości mieszkańców Zjednoczonego Królestwa, to w 1921 roku przebieg plebiscytu budził wśród brytyjczyków znaczne emocje. 


TŁUMACZENIE: W Wielkiej Brytanii opinie, czy ludzie powinni głosować za Polską czy za Niemcami i dokąd rejon ostatecznie przynależał, były podzielone, czy Górny Śląsk był uciskaną kolonią pod Niemieckim obcasem, który miał w końcu zostać wyzwolony, czy też powinien pozostać w kraju, którego był już przecież integralną częścią. Jak widać argumenty pojawiające się w brytyjskiej prasie były w zasadniczej mierze takie same, jak te przytaczane w niemieckiej czy polskiej. 

Konferencja zorganizowana została w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich pod patronatem marszałka województwa śląskiego. 

Autor: Samuel Baron /rs/