Finał Eurowizji Junior. Polska wygrała po raz drugi!

Koncert finałowy Eurowizji Junior 2019 zakończony.  Polska wygrała po raz drugi!

W gliwickiej Arenie swoje konkursowe piosenki wykonali reprezentanci z 19. krajów. Decyzją publiczności i jury najlepsza była Wiktoria Gabor z piosenką "Superhero". Reprezentantka Polski dostała 278 głosów.

Na konferencji prasowej młoda wokalistka nie kryła wzruszenia i nie myślała o zwycięstwie.Wiki Gabor ma 12 lat. Jej piosenka "Superhero" ma bardzo mocne przesłanie o ochronie naszej planety. To wielki hit podkreśla dziennikarz muzyczny Radia Katowice Bartek Gruchlik.


"Viki Gabor najlepsza w Europie! Wiktoria odniosła zwycięstwo w wielkim stylu na oczach całego świata. Serdeczne gratulacje dla naszej młodej, ale już wielkiej Artystki!"- napisał na swoim profilu na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zamieścił też zdjęcie, na którym osobiście gratuluje zwyciężczyni. Premier Mateusz Morawiecki był na trybunach w Arenie Gliwice w czasie finału Eurowizji Junior 2019.

Wcześniej Wiktorii Gabor pogratulował na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Jako pierwszy podczas wielkiego finału wystąpił Jordan Anthony z Australii. Ostatni występ należał do młodej wokalistki z Serbii. Na scenie zobaczyliśmy także występy dwóch prowadzących, tańczącą Idę Nowakowską oraz Roksanę Węgiel w utoworze "Anyone I Want To Be". O tym, kto zostanie zwycięzcą 17. Konkursu Piosenki Eurowizji Junior zdecydowali po połowie, głosy publiczności oraz punkty przyznane przez krajowe jury, którego skład, odpowiednio dla danego kraju to trzech profesjonalnych muzyków oraz dwoje dzieci. 

Przez kilka ostatnich dni, dziewiętnastu reprezentantów dopracowywało swoje występy i mogło się lepiej poznać. 

Jakie emocje towarzyszą im podczas pobytu w Gliwicach, opowiedziała Jelizabeta Misnikowa z Białorusi.


Tłumaczenie: Eurowizja Junior to było moje marzenie i będę pamiętać ten czas przez całe moje życie, ponieważ atmosfera tutaj i ludzie wokół mnie są wspaniali. 

— Czas spędzony podczas przygotowań w Arenie Gliwice to dobra okazja do zawiązania nowych przyjaźni — mówi Karina z Armenii.


Tłumaczenie: Poznałam nowych przyjaciół. Oni są bardzo fajni i starsi. Wszyscy tutaj nie możemy przestać śpiewać. Tak, jestem podekscytowana.

Swojej ekscytacji z udziału w Eurowizji Junior 2019 nie kryła również Darija z Serbii.


Tłumaczenie: Jestem bardzo podekscytowana i pewna siebie, ale bardzo cieszę się, że tu jestem. Jestem szczęśliwa, że mam tu tak wielu przyjaciół, najlepszych przyjaciół, myślę, że są wspaniali. Czas tutaj jest naprawdę fantastyczny.


Dyrektorem Artystycznym Eurowizji Junior 2019 jest Konrad Smuga, autorem scenografii - Giorgos Stylianou Matsis, muzykę skomponował Gromee, a za choreografię widowiska odpowiedzialny jest Agustin Egurrola.


Eurowizję wsparł samorząd województwa śląskiego, który dofinansował organizację wydarzenia. Efekty sceniczne były możliwe m.in. dzięki temu, że Zarząd Województwa nawiązał współpracę w organizatorami.

Autorzy: Małgorzata Lachendro, Aleksandra Siążnik /pg/ml/


Wiadomości regionalne