Pożyczki

Czy w przyszłości będzie łatwiej, czy trudniej o pożyczkę? Wszyscy, którzy mają coś do powiedzenia w tej sprawie zazwyczaj podkreślają, że oczywiście będzie łatwiej. Ale potem życie pokazuje, że jednak jest trudniej. Wprawdzie całą ubiegłotygodniową audycję Suma poświęciliśmy pożyczkom, ale jest jeszcze jedna kwestia, do której warto dziś powrócić. Jest to problem nadążania prawa za zmianami, które przynosi rynek.

W 2008 roku rozpoczęła się budowa nowego portu lotniczego dla Berlina o nazwie Berlin Brandenburg Airport imienia Williego Brandta. Port miał być gotowy dwa lata temu. Ale nadal nie jest. Klastry grupy wyszechradzkiej postanowiły poznać się bliżej i zastanowić się, czy aby nie dałoby się działać wspólnie, w jakimś większym gronie, dzięki czemu i konkurencyjność każdego z klastrów mogłaby być większa, obszar działania zdecydowanie większy, a i siła przebicia nie do pozazdroszczenia. A klastry to dobrowolne organizacje, które mają na celu jedno – zarabianie na pracy umysłu, a nie tylko rąk naszych.


Rozstrzygnięcie dylematu czy audycja SUMA jest magazynem ekonomicznym czy gospodarczym nie ma znaczenia, ponieważ najważniejsze jest to, na ile można o ekonomii i gospodarce mówić w sposób przystępny.

Na ile skomplikowane zjawiska ekonomiczne można ująć w prosty i zrozumiały język. Natomiast jeszcze ważniejsze jest to, na ile wydarzenia w gospodarce regionalnej, krajowej czy europejskiej przekładają się na życie mieszkańców naszego regionu.

Czyli odpowiedź na pytanie – jak bardzo dotyczy to mieszkańców regionu i co z tego dla nas wszystkich wynika.