Powstańcze łańcuchy. Świąteczna zwrotka butelek. Szopki krakowskie.

Uczniowie szkół podstawowych, liceów a także przedstawiciele lokalnej społeczności wraz z wnukiem jednego z uczestników Powstania Śląskiego zasiedli dziś przy wspólnym stole.

W katowickiej dzielnicy Załęże postanowiono zrobić trzy 100-metrowe łańcuchy choinkowe na setną rocznicę wybuchu trzech Powstań Śląskich.  W tym niełatwym zadaniu pomagały nawet przedszkolaki – a wszystkiemu przyglądała się nasza reporterka.


Kiedyś po Żywcu jeździły furmanki i zbierały odpady – głównie złom i butelki – bo się opłacało.

Pamięta to między innymi burmistrz miasta, Antoni Szlagor, któremu marzy się powrót do tradycji – może nie kaucji za opakowania, ale możliwości wielokrotnego ich użycia za drobną zapłatą. To marzenie właśnie się spełniło, może dlatego że stało się to obok świątecznej choinki na miejscowym rynku. Stanęła tu właśnie specjalna strefa w której mieszkańcy będą mogli oddać butelki zwrotne łatwo i bez paragonu. 

To element akcji ekologicznej Świąteczna Zwrotka, którą prowadzi nie tylko w tym mieście miejscowy browar. Część uzyskanych funduszy ze skupionych butelek zostanie przeznaczona na posadzenie drzew tlenowych na terenie miasta, a wiadomo, jak wysoko w niechlubnych rankingach czystości powietrza jest Żywiec.

Na razie, przynajmniej na rynku, wyświetla się komunikat – stan dobry i dlatego bez obaw udał się tam nasz reporter.


W Muzeum Częstochowskim o godzinie 18.00 otwierana jest wystawa słynnych szopek krakowskich. 17 misternie wykonanych dzieł  pochodzi ze zbiorów Muzeum Krakowa.

Największa ma ponad 2 metry wysokości, a najmniejsza 19 cm. Najstarsza pochodzi z 1967 r., a najnowsza z ostatniego konkursu z 2018 r. Szopki krakowskie oglądać będzie można w Częstochowie do lutego przyszłego roku. Ekspozycję uzupełniają filmy pokazujące, jak buduje się szopkę, przestawiające rody szopkarzy oraz historię konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską.
INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl