Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Święto Trzech Króli. Orszaki przechodzą przez miasta regionu.
06.01.2020
13:58:00

fot. Jarosław Krajewski, Zdzisław Makles, Mariusz Masiarek, Andrzej Ochodek, Joanna Opas/RK

Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego. 

W tradycji określane jest jako święto Trzech Króli. To jedno z najstarszych i najważniejszych świąt w kościele. Jest często kojarzone z efektownymi widowiskami, które historię sprzed wielu tysięcy lat przenoszą we współczesność. Na Wschodzie uroczystość była znana już w III wieku. Sto lat później pojawiła się także na Zachodzie. 

— Trzech Króli to święto uniwersalizmu chrześcijańskiego — mówi ksiądz doktor Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela. 


Pierwsi chrześcijanie w Trzech Króli świętowali Boże Narodzenie. Dopiero w końcu IV w. do liturgii kościoła powszechnego wprowadzone zostały dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie 25 grudnia i święto Trzech Króli, Objawienia Pańskiego 6 stycznia. Zamyka ono cykl uroczystości religijnych Bożego Narodzenia.

Barwny orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Katowic. Sprzed Archikatedry Chrystusa Króla wyruszyli na koniach Kacper, Melchior i Baltazar. Za nimi w przygotowanych koronach podążali mieszkańcy miasta. Śpiewając kolędy orszak przejszedł ulicą Wita Stwosza, Jagiellońską i Powstańców na Plac Żołnierza Polskiego, gdzie zaplanowano koncert. Jak podkreśla metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc, to okazja do wyznania wiary.


Orszak wyruszył spod katedry tuż po mszy świętej pontyfikalnej. To wyjątkowe nabożeństwo, podczas którego metropolita katowicki świętował 22. rocznicę swoich święceń biskupich, a piątą rocznicę święceń biskupich obchodzi dwóch biskupów pomocniczych: Marek Szkudło i Adam Wodarczyk.


Katowicki orszak był największym na Śląsku. Uczestnicy podzieleni zostali na trzy grupy: orszak czerwony, zielony oraz niebieski.


Orszak Trzech Króli po raz dziewiąty przeszedł ulicami Częstochowy. W tym roku jego trasa została zmieniona. Całość rozpoczęła się mszą świętą pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Przybylskiego w kościele św. Zygmunta. Po niej Orszak wyruszył Aleją Najświętszej Maryi Panny w kierunku Jasnej Góry i Doliny Miłosierdzia. Tam zaplanowano wspólne kolędowanie. Do tej pory Orszak Trzech Króli wyruszał z Archikatedry Częstochowskiej w kierunku Jasnej Góry, zmiana trasy to skutek trwającego remontu archikatedry. Każdy częstochowski Orszak to wspólne, głośne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne i barwne stroje.

Od czterech lat Orszak Trzech Króli przechodzi przez Kłobuck. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Marcina. Zaplanowano spotkanie na Rynku w Kłobucku i formowanie orszaku, po czym przemarsz ulicami miasta, a po nim kolędowanie, występy przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych z gminy Kłobuck.

W Piekarach Śląskich uroczystość rozpoczęły się mszą św. w kościele Świętej Rodziny. W południe uczestnicy przy dźwiękach Górniczej Orkiestry Dętej Piekary – Julian wyruszyli do piekarskiego Betlejem, gdzie aktorzy przemówili do widzów słowami polskich kolęd. W ten sposób organizatorzy przemarszu chcą ukazać piękno i bogactwo teologiczne kolęd. Organizatorami orszaku są stowarzyszenie Komitet Obywatelski, Urząd Miasta Piekary Śląskie, parafie Świętej Rodziny oraz Najświętszej Maryi Panny i świętego Bartłomieja. Tradycyjnie w to wydarzenie włączą się uczniowie piekarskich szkół, a liczne grono wolontariuszy pomoże przy jego organizacji.

Ulicami Lublińca przeszedł Orszak Trzech Króli, zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców im. św. Edyty Stein. Mieszkańcy miasta zauważają, że w dorocznych orszakach jest coraz więcej osób. 


Orszak w Lublińcu, podobnie jak w ubiegłych latach, był podzielony na trzy grupy, które wyruszyły o tej samej porze z trzech różnych miejsc, aby połączyć się w jeden korowód na lublinieckim Rynku. Potem orszak udał się na plac przed Kościołem pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu. Ksiądz Marcin Paś duszpasterz młodzieży diecezji Gliwickiej podkreśla, że Orszaki Trzech Króli na Śląsku stają się widoczne. 


Lublinieckie Orszaki wyruszyły z Kaplicy Wojskowej pw. bł. Piotra Jerzego Frassatiego, Kościoła pw. św. Mikołaja i Kościoła pw. św. Teresy Benedykty od Krzyża.

Niezwykle barwne widowisko i to przez 3 dni, można od lat podziwiać w Sopotni Małej na Żywiecczyźnie, mówi Maria Jafernik, kierownik zespołu regionalnego Romanka. 


Bogate tradycje kolędnicze związane ze świętem Trzech Króli pielęgnowane są w Sopotni Małej w gminie Jeleśnia od średniowiecza, mówi etnograf Barbara Rosiek. 


Siódmy Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Tarnowskich Gór. Wyruszył spod kościoła pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. Tradycyjnie, oprócz trzech króli, Jezusowi pokłon złożył król Jan III Sobieski, czyli najbardziej tarnogórski z królów. 

— Jan III Sobieski przebywał w tym mieście od 20 do 22 sierpnia 1683 roku w drodze pod Wiedeń — mówi Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. 


Według przekazów, Jan III Sobieski zatrzymał się w Kamienicy na tarnogórskim rynku, w którym obecnie mieści się miejskie muzeum.


Jak zwykle orszak przeszedł ulicami: Lewka, Opolską, Sobieskiego, Piłsudskiego, Krakowską, kończąc trasę na Rynku. Zatrzymał się na skrzyżowaniu ulic Sobieskiego i Opolskiej, przy Tarnogórskim Centrum Kultury, na ulicy Piłsudskiego, placu Wolności oraz pod Ratuszem. 

Po raz kolejny również bytomskimi ulicami przeszedł Orszak Trzech Króli. Podobnie jak w latach ubiegłych wyruszył z trzech różnych miejsc Bytomia, z ulic Dworcowej, Krakowskiej i z Placu Akademickiego, a tworzące go grupy spotkały się na Rynku. Każdej grupie przypisany był jeden kolor, symbolizujący Europę, Azję czy Afrykę. Tuż po przybyciu na Rynek uczestnicy orszaku wzięli udział we wspólnym, rodzinnym kolędowaniu połączonym z występami artystycznymi. 

Po raz 9. Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bielska-Białej. Jego uczestnicy spotkali się na Placu Ratuszowym, skąd ulicami Stojałowskiego i Wzgórze przemaszerowali do Rynku, gdzie zaplanowano koncert. Przemarsz odbywał się pod hasłem Cuda, cuda ogłaszają a organizuje go Bielskie Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny Światło. Dodatkową atrakcją w tym roku jest konkurs szopek bożonarodzeniowych zatytułowany Narodził się nam Zbawiciel. Honorowy patronat nad Orszakiem Trzech Króli w Bielsku-Białej objęli prezydent miasta Jarosław Klimaszewski oraz biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej Roman Pindel. Biskup, komentując tegoroczne hasło święta Cuda, cuda ogłaszają, powiedział Polskiemu Radiu Katowice, że rok 2020 to czas wielu rocznic, które można śmiało uznać za cud. Wymienił między innymi rocznicę bitwy warszawskiej czy stulecie urodzin Karola Wojtyły. Zwrócił tez uwagę na tegoroczne wydarzenia rocznicowe w samej diecezji.


Wśród tłumnie zgromadzonych bielszczan obecni byli parlamentarzyści, władze miasta, duchowieństwo oraz przedstawiciele różnych organizacji.

Orszaki Trzech Króli przejdą także ulicami Cieszyna i Skoczowa. Mają one w Polsce kilkuletnią tradycję, niemniej znane są na całym świecie. Odbywają się między innymi w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie czy Ekwadorze. 

Autorzy: Kamil Jasek, Jarosław Krajewski, Zdzisław Makles, Joanna Opas, Piotr Pagieła /rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA