Hokej na lodzie - MŚ juniorek Dywizji 1B - pożegnalne zwycięstwo Polek
08.01.2020
22:44:00

Młode polskie hokeistki na lodzie wygrały w Katowicach z Brytyjkami 5:1 w ostatnim meczu mistrzostw świata juniorek Dywizji 1B. Polki przegrały wszystkie poprzednie mecze i dzięki tej wygranej uniknęły ostatniego miejsca w tabeli.

W II tercji obie bramki strzeliła 16-letnia Wiktoria Sikorska; w trzeciej trafiły Julia Zielińska, Vanessa Patla oraz Iga Schramm.

Dla obu zespołów był to najważniejszy mecz turnieju, bowiem jego stawką było pozostanie w Dywizji 1B. Brytyjki miały większy komfort z racji przewagi punktowej. Nasz zespół musiał wygrać, i to bez dogrywki. I osiągnął cel.

Z oczywistych względów żadnych kalkulacji być nie mogło. Od początku oba zespoły w szybkim tempie walczyły o gola. Pod bramką Brytyjek najgroźniej było po samotnym rajdzie Wiktorii Sikorskiej i podczas gry naszej drużyny w przewadze. Swoje okazje miały też przeciwniczki, ale po 20 minutach wynik brzmiał 0:0.

Zmienił się, kiedy Sikorska pokonała bramkarkę Wielkiej Brytanii podczas osłabienia  rywalek.  Potem przeżywaliśmy oblężenie naszej bramki podczas kary Anny Kot. Helena Grzybowska nie dała się zaskoczyć, a po wyrównaniu sił nieprawdopodobna kontrę wyprowadziła Sikorska i nie dała szans Elli Howard w sytuacji sam na sam.

Walczące z ogromnym zaangażowaniem Polki nacierały dalej i miały jeszcze szanse na kolejne bramki.

Przed wznowieniem gry w trzeciej tercji nastąpiła zmiana  w brytyjskiej bramce. Niewiele to pomogło, bo po pięknym strzale Julii Zielińskiej  nasze dziewczyny prowadziły w 44. minucie 3:0.

To nie był koniec emocji, bo przeciwniczki strzeliły kontaktowego gola grając w przewadze 5 na 3.  Zapowiadało to zaciętą końcówkę, ale biało-czerwone odpowiedziały dwoma golami w ciągu  12 sekund i kwestia spadku została rozstrzygnięta i na zakończenie mistrzostw na Jantorze wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

We wcześniejszych meczach ostatniego dnia Norwegia pokonała Austrię 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)  i awansowała do Dywizji 1A, a Chiny  pokonały Koreę Południową  4:2 (0:1, 1:0, 3:1).

Polskie juniorki zakończyły turniej w Janowie i Katowicach na 5. miejscu z dorobkiem 4 punktów; tak, jak ostatnia Wielka Brytania. Wygrały Norweżki, które awansowały do Dywizji 1A.

Bramki: 0:1 Wiktoria Sikorska (Maja Błaszków, 24), 0:2 Wiktoria Sikorska (33), 0:3 Julia Zielińska (44), 1:3 Kaitlyn Morrison (Grace Garbett, 47),  1:4 Vanessa Patla (52), 1:5 Iga Schramm (52)

Kary: Wielka Brytania - 8 minut; Polska - .10 minut.

Wielka Brytania: Ella Howard/Emma Nichols – Ellie Wakeling, Jessie Taylor, Grace Garbett, Chloe Headland, Emily Harris – Elouise Porter, Lucy Beal, Kiana Tait, Ellie Wallace, Sophie Campbell – Megan Burton, Chloe Needham-Potts, Kaitlyn Morrison, Lydia Walsh, Alice Jones oraz Megan Mitchell, Mirren Foy, Chamonix Jackson.

Polska: Helena Grzybowska – Julia Zaborowska, Julia Zielińska, Wiktoria Sikorska, Iga Schramm, Zuzanna Baran – Vaness Patla, Zofia Postel, Karolina Baran, Ida Talanda, Maja Błaszków – Anna Kot, Katarzyna Zaborska, Alicja Kopciara, Justyna Żyła, Alicja Mota oraz Wiktoria Kędra, Alicja Kobus, Alicja Sowa.