Położna na medal. Torby dla kangurów. Blue Monday

Od czterdziestu lat dzieli się swoją wiedzą i pomaga nie tylko kobietom, ale i całym rodzinom w jednym z najważniejszych momentów w życiu - cudzie narodzin. Swoich obowiązków nie nazywa pracą, a bardziej pasją. Danuta Przybyłko z Dąbrowy Górniczej, bo o niej mowa, została jedną z trzech najlepszych położnych w kraju. Ogólnopolski Konkurs pod hasłem  "Położna na Medal" odbywa się od 2014 roku. Ma on na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na konieczność podnoszenia standardów opieki okołoporodowej w Polsce. Codziennej pracy dąbrowskiej "Położnej na Medal" przyglądała się nasza reporterka Katarzyna Herbuś.


W konkursie brało udział  519 położnych z całego kraju. W sumie oddano ponad 14 tysięcy głosów, z czego 789 na Panią Danutę Przybyłko.

Od jakiegoś czasu śledzimy pożary w Australii i tragedię zarówno ludzi, jak i wielu zwierząt. Ale w Katowicach nie tylko oglądają to, co się dzieje wiele kilometrów dalej, ale także pomagają. Anna Witańska z pracowni Szytodruk wraz ze swoim synem 8-letnim Antkiem postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i pomóc osieroconym kangurom. Jak? O tym w nagraniu naszej reporterki...


No właśnie, jak Państwo słyszeli - pomaganie jest proste. A akcja odbywa się w całej Polsce, nie tylko w Katowicach. Potem wszystkie torby zostaną zebrane i wysłane do Australii. To nagranie przygotowała Joanna Opas.

Dziś 20 stycznia i zdaniem jednego z brytyjskich naukowców najbardziej depresyjny dzień w roku. Termin ten stworzył Cliff Arnal - psycholog, który uważa, że na "Blue Monday" wpływają czynniki meteorologiczne, psychologiczne oraz ekonomiczne. Najbardziej depresyjny dzień roku obliczył na podstawie wzoru matematycznego. Uwzględnił w nim długość dnia, ilość nasłonecznienia, świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych, czy kończące się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi. Sprawdziliśmy, czy Blue Monday odczuwają mieszkańcy Częstochowy. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl