Rocznica. Festiwal Nauki. Aktor. Movstat

Zbliża się 75 rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. W najbliższy poniedziałek, tj. 27 stycznia, do Oświęcimia przybędzie z całego świata ok. 200 delegacji. My chcemy opowiedzieć o jednym z najcięższych podobozów KL Auschwitz, o obozie pracy w Goleszowie. Od kilkunastu lat działa tu Izba Oświęcimska,która przypomina ten bolesny fakt i mało znaną historię wpisania na swoją listę przez Schindlera blisko 100 więźniów właśnie z Goleszowa. Izbę odwiedził nasz reporter.


Dramatyczną historię więźniów osadzonych w podobozie KL Auschwitz w Goleszowie i uratowanych przez Oskara Schindlera przedstawiają publikacja i film dokumentalny "Dopisani do Listy Schindlera”.


Nauka od kuchni, nauka na wesoło, nauka niekoniecznie z książek, za to blisko i na własnej skórze, a także z udziałem naukowych gwiazd - już po raz czwarty w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczyna się Śląski Festiwal Nauki. Nasza reporterka wybrała się na konferencję zapowiadającą tę największą naukową imprezę w regionie i podpatrzyła, co ciekawego będzie czekać na odwiedzających. Szczególną jej uwagę przykuły stanowiska Instytutu Fizyki...


 A ja Państwu gwarantuję, że tych nowych technologii na pewno nie zabraknie. A pod tą gwarancją podpisuje się także autorka tego nagrania Joanna Opas. Jutro festiwal rozpocznie uroczysta gala w Teatrze Śląskim, a w niedzielę i poniedziałek można odwiedzać stoiska w MCK-u.


Częstochowski artysta Wojciech Kowalski na biesiadzie Teatralnej w Horyńcu - Zdroju otrzymał "Złotą Misę Borowiny" za osobowość aktorską w przedstawieniu "Uwolnić słowa - miłość". To główna nagroda w kategorii indywidualnej jednej z najważniejszych imprez środowiska teatru niezależnego w Polsce. To już trzecie trofeum, które Wojciech Kowalski zdobył na tych konfrontacjach. Nagród ma na swoim koncie o wiele więcej. Tylko za rolę w "Saxofoniście" Teatru From Poland zdobył ich kilkanaście. 


A zdobywcę "Złotej Misy Borowiny w przedstawieniu "Uwolnić słowa - miłość" częstochowianie będą mogli zobaczyć w marcu w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater.


Grupa programistów ze śląska stworzyła niezwykły system, który ma pomóc w organizacji przestrzeni publicznych. Inteligentny algorytm wykorzystuje kamery monitoringu...System narobił już za granicą sporego zamieszania i  wzbudził pewne zainteresowanie.


Materiał przygotował Samuel Baron.


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl