Elektromobilność

Czas na Czas na NAS w Radiu Katowice! Dziś przed mikrofonem Bruno i Marcel, którzy marzą o świecie, gdzie królują elektryczne samochody, skutery i hulajnogi. Czy taka przyszłość jest możliwa? Zapytamy eksperta od elektromobilności, Szymona Stencla z projektu śląskich licealistów E-veh. Będzie też ciekawie muzycznie, bo zagramy kawałki prosto z kraju kwitnącej wiśni. No i przygotowaliśmy też garść ciekawostek na temat japońskiej komunikacji publicznej. 


 

Przegląd wydarzeń - Na Czasie

W dzisiejszym przeglądzie o aktorskim epizodzie Marylina Mansona, jak Brytyjczycy świętowali brexit, Grecie Thunberg i nowych emoji w 2020 roku. Zapraszają Dawid i Piotrek.


Polecenie

Przy mikrofonie Dawid Chwaliszewski. Chciałbym Wam polecić jest niemiecki film stworzony w 2015 roku przez Davida Wnendta - "On Wrócił", film ten na różnorakich portalach filmowych typu Filmweb opisywany jest jako komedia, co w moim odczuciu jest błędem, bo jest to dramat z elementami komedii. Mamy tutaj świetne gagi, jak na przykład parodia słynnej sceny z "Upadku", ale zdecydowanie więcej doświadczamy elementów smutnych. Ciekawa również jest metoda reżyserska, ale o tym później - na początku krótki zarys fabuły. 70 lat po zakończeniu II wojny światowej, w centrum Berlina budzi się Adolf Hitler, Hitler po zdaniu sobie sprawy ze swojej obecnej sytuacji postanawia znowu zdobyć władzę, tym razem poprzez media i telewizję, która bierze go za komika, zmieszany wódz udaje się pod bramę Brandenburską, i w tym momencie pierwszy raz doświadczamy pracy reżyserskiej o której wspomniałem wcześniej. Założenie scenariusza jest takie, że Fuhrer wzięty jest za komika i ludzie reagują tak, jakby spotkali właśnie tego komika, który udaje Adolfa, a rzeczywistość jest dokładnie taka sama, z tą różnicą, że przypadkowi ludzie nie wiedzą o kręceniu filmu i reagują jak na kontrowersyjny performens artystyczny. Taka niekonwencjonalna metoda spotykana jest jeszcze nie raz, przede wszystkim podczas rysowania portretów na rynku jednego z niemieckich miast, co odbiło się mocno w miejscowych mediach świata prawdziwego, podczas scen tych objawia nam się kolejny plus filmu, czyli świetna gra aktorska Oliviera Masucciego, który wiele razy musi improwizować. Wspomniałem wcześniej, że film jest dla mnie bardziej smutny niż komediowy, dlaczego? Tutaj też zamieszany jest sposób reżyserii, wypowiedzi zwykłych ludzi na temat pomysłów politycznych Hitlera-Komika są pozytywne, zgadzają się oni z nim, robią selfie, przytulają, a nawet hajlują, jako iż są to osoby prawdziwe, to bardzo zasmuca jakie myślenie kryję się w umysłach wielu zwykłych ludzi, zasmuca też fakt jak przez jedną osobę łatwo jest popełnić błędy, których historia nauczyła nas by nie powtarzać. Zwieńczeniem tego dziela może być cytaty użyty przez władce III rzeszy na końcu filmu "Takim ludem można władać".PLAYLISTA

1. Eruption - One Way Ticket, 

2. Sukiyaki - Kyu Sakamoto, 

3. Moby - Natural Blues, 

4. Gaijin Blues -  The Mining Town of Kakariko, 

5. Chiemi Manabi - Targeted Girl, 

6. Shugo Tokumaru - Katachi 


"Czas na nas" to audycja młodzieżowa dla uczniów, licealistów oraz studentów. W programie poruszamy problemy, które zajmują młodych na co dzień – fascynacje muzyczne, ochrona przyrody, twórczość teatralna, działalność społeczna i charytatywna. W każdy środowy wieczór na naszej antenie rządzi młodość.

Audycję koordynuje Samuel Baron i Małgorzata Lachendro.

Środa, godz. 20:15.