Andrzej Duda odwiedził Śląsk w ramach kampanii prezydenckiej

fot. M.Lachendro/ Radio Katowice

Dudabus w ramach kampanii prezydenckiej zawitał dziś do trzech miejscowości na Górnym Śląsku. 

Trasa prezydenta prowadziła od Katowic przez Wodzisław Śląski i Bytom do Tarnowskich Gór. 

Pierwszym miejscem, które odwiedził było zabytkowe osiedle Nikiszowiec. Tam na terenie dawnej kopani "Wieczorek" podpisano intencyjny między miastem Katowice, a Spółką Restrukturyzacji Kopalń. Chodzi o budowę nowego centrum technologiczno-gamingowego. Prezydent mówił o nowoczesnym Górnym Śląsku, ale nawiązał również do jego historii. 


Prezydent podkreślił, że dzięki budowie Centrum zabytkowa część miasta zyska nowy, technologiczny walor. Kopalnia "Wieczorek" zawsze była miejscem rozwoju technologii, teraz również idzie z duchem czasu, mówił prezydent RP.


Kolejnym przystankiem na prezydenckiej trasie był Wodzisław Śląski. Prezydent Andrzej Duda oddał hołd wszystkim, którzy walczyli o polski Śląsk. 

Podczas wizyty w Wodzisławiu prezydent powiedział, że podziwia Ślązaków za ich patriotyzm i wiarę.  

Nasi przodkowie walczyli, by Polska była zamożna a ludzie żyli spokojnie,  powiedział prezydent.


 Prezydent Andrzej Duda mówił w Wodzisławiu Śląskim, że Polacy walczący o Polską sto lat temu to sól tej ziemi. Mówił jak ważna to część kraju.


Prezydent Andrzej Duda przypomniał także w Wodzisławiu Śląskim, że od jutra wzrasta minimalna emerytura.

Jak dodał chce aby polityka socjalna była kontynuowana - czego dowodem są 13. i 14. emerytura. Prezydent Andrzej Duda mówił, że świadczenia społeczne nie będą odbierane, a programy społeczne będą rozszerzane.


Prezydent Andrzej Duda mówił na Śląsku, że trzeba dokonywać zmian w energetyce. Dodał, że musimy mieć  więcej energii opartej na gazie, wspomniał o budowie elektrowni atomowej. 

To podążanie za nowoczesnymi trendami - nie będzie się to jednak działo kosztem Śląska - mówił prezydent w Wodzisławiu Śląskim.

Wystąpieniu prezydenta towarzyszyły okrzyki zarówno jego przeciwników jak i zwolenników, którzy spotkali się na tamtejszym rynku.


Następnie Andrzej Duda udał się do Bytomia. O godzinie 15.00 spotkał się z mieszkańcami na placu Sobieskiego. 

Prezydent Andrzej Duda zaapelował, by jutro godnie uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. 

Podczas wizyty w Bytomiu Andrzej Duda mówił, że po II wojnie oni i ich bliscy doznali wielu krzywd. Prezydent przypomniał, że inicjatorem święta był świętej pamięci Lech Kaczyński.


Prezydent wspomniał też o tych którzy zginęli w Bytomiu, broniąc Polski.


Ostatnim przystankiem Dudabusa były Tarnowskie Góry. Prezydent mówił tam o małej świadomości na temat Tragedii Górnośląskiej. Andrzej Duda wspomniał swoją wizytę sprzed 5 lat w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku.


0

Deportacje do prac przymusowych do ZSRR po II Wojnie Światowej objęły kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Górnego Śląska. O tej tragedii zaczęto mówić dopiero po upadku systemu komunistycznego.

Autor: Łukasz Kałuża, Piotr Pagieła, Agnieszka Tatarczyk, Agnieszka Loch /as/ml/