Rezolucja Śląska podpisana

fot. mat.pras.

W obecności europosłów, polskich parlamentarzystów i samorządowców podpisano dziś Rezolucję Śląską. Dokument zawiera założenia odpowiedzialnej drogi do ochrony klimatu w Europie.Rezolucję ogłoszono w Rudzie Śląskiej podczas konferencji energetycznej Silesia 2030.

Jak powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, w dokumencie zawarte są ważne kwestie dotyczące Zielonego Ładu. Zawiera ona kilka punktów, to między innymi kwestie zrównoważonego rozwoju, nowoczesnej gospodarki, działania proekologiczne, jednak bez rezygnacji z paliw kopalnych. Politycy i samorządowcy chcą przekonać Unię Europejską, że nowoczesny przemysł wydobywczy nie musi szkodzić środowisku.

W spotkaniu zainicjowanym przez posła do Parlamentu Europejskiego, Grzegorza Tobiszowskiego, uczestniczył marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża i Izabela Domogała, członek Zarządu. W konferencji uczestniczyli ponadto włodarze śląskich miast, parlamentarzyści i samorządowcy z regionu i innych województw.

„Przyszłość Śląska jest dla nas wielkim wyzwaniem. Potencjał i tradycja przemysłowa regionu są jego wielką siłą, chcemy przekuć nasze atuty i rozwijać się w kierunku nowoczesnych technologii i innowacji. Proces transformacji regionu nie może nikogo wykluczać, musimy także zabiegać o bezpieczeństwo energetyczne, nie tylko Śląska, ale całego kraju” – tłumaczył marszałek Jakub Chełstowski.

Głównym tematem wydarzenia była dyskusja z udziałem ekspertów dotycząca drogi Polski do niezależności energetycznej w dobie Europejskiego Zielonego Ładu i miksu energetycznego kraju w przyszłości, także w odniesieniu do planowanych przez rząd inwestycji. Swoje prezentacje wygłosili też Scott Foster Dyrektor Dywizji Zrównoważonego Rozwoju UNECE i Agelos Kokkinos, Przedstawiciel Departamentu Energii rządu federalnego USA.

„Rząd RP dostrzega, że Śląsk ze swoim potencjałem i wyzwaniami jest ważny w perspektywie rozwoju Polski. Trzeba wzmocnić dyskusję, w którym kierunku powinniśmy się rozwijać. Naszym celem jest budowa nowoczesnego, innowacyjnego regionu. Musimy zbudować równowagę między troską o klimat i ochronę środowiska, a rozwojem gospodarczym i nie zapominać przy tym o bezpieczeństwie energetycznym” – podkreślał poseł do Parlamentu Europejskiego i inicjator konferencji, Grzegorz Tobiszowski.

Ważnym punktem konferencji było podpisanie „Rezolucji Śląskiej”. Na ręce Grzegorza Tobiszowskiego przekazał ją marszałek Jakub Chełstowski. Deklarację podpisali ministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy, także z innych województw. Sygnatariusze postulują, by zintensyfikować prace nad nowymi technologiami w energetyce, przewidując zwiększenie nakładów w Europie na podniesienie efektywności odnawialnych źródeł energii, uwzględniając konieczność prac nad technologią utylizacji po okresie użytkowania materiałów, z których wykonane są farmy wiatrowe oraz fotowoltaiczne.

 W dokumencie czytamy również, że trzeba uwzględnić w projekcie „Europejskiego Zielonego Ładu” kwestie bezpieczeństwa energetycznego każdego z krajów członkowskich UE, a także rozwijać technologie w energetyce, dzięki którym sprawniej i efektywniej, przy zachowaniu wysokich standardów ochrony środowiska, będą wykorzystywane surowce tradycyjne.

Rezolucja przekazana zostanie teraz do Parlamentu Europejskiego.

Autor: Ł.Szwej/mat.pras./mmWiadomości regionalne