Dzień Kobiet w regionie

Co roku 8 marca w wielu krajach obchodzony jest Dzień Kobiet. Po raz pierwszy dzień ten celebrowano w Stanach Zjednoczonych 28 lutego 1909 roku.

Dzień kobiet został ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Rok później Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze postanowiła, że będzie on świętem międzynarodowym. Ostatecznie datę Dnia Kobiet ustalono na 8 marca i tak już pozostało. Tradycją jest, że mężczyźni obdarowują w tym dniu kobiety podarunkami. O tym jaki jest wymarzony prezent dla Pań w związku z Dniem Kobiet mówiły mieszkanki naszego regionu. 


Dzień Kobiet w Częstochowie obchodzić można na wiele sposobów. W swoje progi zapraszają przede wszystkim lokalne instytucje kultury, kluby i lokale. Samym częstochowianom pomysłów na spędzenie tego dnia też nie brakuje. Dzień Kobiet, w godzinach wieczornych,  spędzić można w częstochowskim teatrze na spektaklu Testosteron. Filharmonia zaprasza z kolei na koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk pod hasłem "A to Polska właśnie". Muzeum Częstochowskie zaplanowało na ten dzień finisaż wystawy "Częstochowa jest kobietą". Jak podkreśla Agata Wierny - pełnomocniczka prezydenta Częstochowy ds. równych szans - nieważne jak świętujemy, ważne abyśmy się szanowali - każdego dnia. Dzień Kobiet w Częstochowie jest również okazją do otwarcia wystawy pod hasłem "8 Kobiet”. Na wydarzenie zaprasza Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie. Początek wernisażu o godzinie 19 w Konduktorowni. Wystawę można oglądać do końca marca.  

Natomiast, w Kochcicach w gminie Kochanowice na Panie czekają warsztaty taneczne, zajęcia fitness, porady fryzjerów, wizażystek oraz dietetyków. W tamtejszym hotelu Strzelnica czeka na nie również kawa oraz słodki poczęstunek.

Dzień Kobiet poza Polską jest oficjalnym świętem w wielu innych krajach, np. w Portugalii i Rumunii panie noc 8 marca obchodzą na specjalnych przyjęciach i obiadach poświęconych właśnie dla nich. W Rosji najpopularniejszym prezentem jest czekolada i akacje srebrzyste, a dodatkowo jest to także dzień wolny od pracy.       

Autor: Klaudiusz Chołota, Martyna Pościk-Słabikowska /as/


Wiadomości regionalne