Śląskie: 12 zarażonych i kontrole na granicach

Jak poinformował Śląski Urząd Wojewódzki aktualnie w województwie śląskim odnotowano 12 potwierdzonych przypadków koronawirusa. W szpitalach przebywa 45 osób. Kwarantanną objęto 532 osoby a 2932 osoby są objęte nadzorem sanitarnym.

Od północy trwa kontrola graniczna na wyznaczonych przejściach w całej Polsce. W naszym regionie dotyczy to 4 przejść granicznych: Chałupek, Gorzyczek i Cieszyna. W minionej nocy było tu bardzo spokojnie a ruch był minimalny.

Na granicy w Cieszynie-Boguszowicach do Polski przejeżdżały głównie ciężarówki, których kierowcy także byli sprawdzani.


Na granicy pojawił się także młody mieszkaniec Cieszyna, który kontrole w tym miejscu zna tylko z opowiadań.


Kontrole trwają także na drugim cieszyńskim przejściu Most Przyjaźni, gdzie odbywa się tylko ruch pieszy. Most Wolności jest zamknięty.

Na granicy ze Słowacją zamknięte są przejścia drogowe w Zwardoniu, Korbielowie i Ujsołach.

Polacy, którzy chcą wrócić z Austrii do domu, mogą to zrobić tranzytem przez Czechy jeszcze w niedzielę do północy, poinformował konsulat generalny RP w Ostrawie. Polska wprowadziła kontrole graniczne, Czesi zrobią to w całym kraju w nocy z niedzieli na poniedziałek. Ponadto konsul Izabella Wołłejko-Chwastowicz w związku z licznymi telefonami w tej sprawie przypomina, że Polacy pracujący w Czechach i posiadający stosowne potwierdzenie od swojego pracodawcy będą mogli przekraczać granicę i nie zostaną objęci obowiązkową kwarantanną. Wzory potwierdzeń dostępne są na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RCz: www.mvcr.cz.

/rs/