Co robić w domu podczas kwarantanny? Sprawdzone sposoby na nudę.

Nuda, nuda, nuda…. Szkoły zamknięte, kina, muzea i teatry zamknięte, zakupy zrobione i półki uginają się od zapasów, no i co tu robić, kiedy znajdziemy się w czterech ścianach całą rodziną? Z Radiem Katowice nie ma nudy! Codziennie po godz. 16.10 - Paulina Pikiewicz i Małgorzata Lachendro proponują domową rozrywkę dla każdego. 

#zostańwdomu #słuchajRadiaKatowice

Zrób KOLAŻ!

Propozycja pierwsza to osobiście zaprojektowane i własnoręcznie wyklejane kolaże. Przygotujcie gazety kolorowe, klej, nożyczki, czystą kartkę - blok techniczny/tektura, kolorowe kartony, naklejki, bibułę oraz kolorowe mazaki, markery, ołówek. I rozpoczynamy zabawę!


 

Zorganizuj DOMOWĄ OLIMPIADĘ!

Propozycja druga to domowa olimpiada. Nie ma wymówki, czas w domu można spędzać aktywnie, dlatego proponujemy zorganizować sobie domowe rozgrywki. Wśród konkurencji nie może zabraknąć skoku w dal na dywanie, wyścigu kapsli, rzucania skarpet do pralki, czy przeciągania pościeli. Jak to zorganizować?


   

Spędź czas KULTURALNIE/WIRTUALNIE!

Propozycja trzecia sprawdź, co oferuje internet. Wygląda na to, że cały kulturalny świat, uciekając przed wirusem - przeniósł się do świata wirtualnego. Wystarczy dosłownie przez chwilę trochę pogrzebać w mediach społecznościowych (tu pomagają odpowiednie hashtagi: #KulturaWCzasachPandemii #kulturaonline #zwiedzajwirtualnie) i znajdujemy prawdziwe perełki. Co nam udało się znaleźć?


 

Stwórz recyklingowe ZABAWKI!

Propozycja czwarta, wykorzystaj to, co zostało po zjedzonych zapasach. Zamiast wyrzucać plastikowe butelki, rolki po papierze toaletowym, zakrętki i kawałki materiału, przerób je z dziećmi na kreatywne zabawki. Takie rolki po papierze toaletowym, przecież same aż proszą żeby przerobić je na motyle, krokodyle, sowy albo niedźwiedzie! Kolorowe zakrętki wysypane na dywan zaczną przypominać buddyjską mandalę, z kawałków szmatki zapleciemy gryzaki dla psa, dla kota skonstruujemy latającą ćmę. No i nie zabraknie przepisu na czarodziejskie mydło. Zapraszamy!


Zorganizuj IMPREZĘ W SIECI!

Początek weekendu... To kolejny test naszej silnej woli i cierpliwości. Na szczęście mamy radę dla wszystkich, którym brakuje weekendowych spotkań ze znajomymi! Dziś zdradzamy przepis na udaną imprezę WIRTUALNĄ. Kwarantanna nie musi oznaczać samotności, możemy przecież spotkać się w sieci. Jak urządzić piątkowe imprezowanie bez wychodzenia z domu?


Załóż DOMOWY ZESPÓŁ!

W poniedziałek wchodzimy w nową energią. Kwarantanna trwa w najlepsze i jeszcze trochę z nami zostanie, więc nie zwalniamy i zakładamy domowy zespół. Naszą sceną będą panele, a tłem półki z książkami. Nie potrzebujemy nagłośnienia estradowego. Zagramy akustycznie na własnoręcznie przygotowanych instrumentach! Z pomocą Koronalele, Kaszotki, Ryżotki, Fasolotki i Guzienietów czeka nas prawdziwa podróż do świata dźwięków, odkrywanie nowych brzmień i rytmów. A może objawi się jakiś głęboko skrywany muzyczny talent? 


Poćwicz z nami DYKCJĘ!

My radiowcy mamy świetny sposób na to, jak poradzić sobie, kiedy dopada nas zdenerwowanie albo nuda. Tu z pomocą przychodzą zawsze ćwiczenia oddechowo-dykcyjne. Takie ćwiczenia sprawdzą się nie tylko podczas kwarantanny, ale też przed trudnym spotkaniem z szefem, poważną biznesową rozmową, przed egzaminem, czy jak jesteśmy bardzo, bardzo zmęczeni. Zapraszamy na miniwarsztaty w wykonaniu Radia Kwarantanna!


Nagraj własny PODCAST!

Komunikacja online. To teraz nasza codzienność. Wysyłamy do siebie tony maili, smsów, wiadomości messengerem. Jednak dużo emocji umyka słowu pisanemu... Możemy je przekazać naszym głosem! Nagrajmy podcast. Taki blog albo vlog, tyle że nie pisany i nie video, a dźwiękowy. Niech to będzie nasza wiadomość do świata, którą możemy rozesłać do przyjaciół, za którymi tęsknimy. 


Stwórz DOMOWY OGRÓDEK!

Szczęśliwi Ci, którzy kwarantannę odbywają w domach z ogródkiem. Ale hey! Blokersi też mogą mieć swoje ogródki. Niewiele trzeba żeby urządzić sobie taki zgrabny ogródek balkonowo-parapetowy. Możemy wzbogacić naszą kuchnię o świeże zioła, kosze warzyw, czy owoców. Albo wykorzystać też resztki z naszej kuchni. Jak się za to zabrać? Posłuchajcie!


Zorganizuj domowy PIKNIK!

I jak tu wytrwać w domu, skoro słoneczko tak cudnie nas kusi za oknem? Dziś przekonujemy, że piknikować można nie tylko na łące, ale także na balkonie, panelach, płytkach kuchennych, a nawet na linoleum. Nie zabraknie też piknikowej wersji pewnego gitarowego hitu w wykonaniu naszego realizatora dźwięku, Grzegorza Wosia.


Naucz się czegoś NOWEGO!

Stoczmy pojedynek z naszym kwarantannowym lenistwem i spróbujmy nauczyć się czegoś nowego. Może to być nauka języków, może jakieś wyzwanie sprawnościowe albo umiejętności manualne! Wyznaczmy sobie konkretny dzień, konkretną godzinę, ustawiamy przypomnienie w telefonie, to będzie nasza jedyna okazja, żeby lenistwo przechytrzyć i wejść na jedyną słuszną drogę SZTUKI SAMODOSKONALENIA DOMOWEGO.


Zrób PORZĄDEK!

Dziś przedrzemy się przez stosy dokumentów, zbierzemy i skatalogujemy pisane na szybko notatki. Im głębiej będziemy zapuszczać się w przestrzenie naszych pokoi, tym więcej zapomnianych przedmiotów odnajdziemy. Może trafi się jakiś metalowy samochodzik, z którym nie rozstawaliśmy się w dzieciństwie. Albo plastikowe klocki, pewnie zdekompletowane. Wtedy niewinne z początku porządki, staną się podróżą w czasie, a znalezione przypadkowo przedmioty staną się nośnikami przeszłych zdarzeń.


Nakręć FILM!

Przyszedł czas wykorzystać nieograniczone pokłady głęboko skrywanej kreatywności. Dziś pobawimy się w opowiadanie historii. Chwytamy w dłoń kamerę, aparat albo po prostu telefon i nagrywamy prawdziwy domowy film. Amatorzy teatru mogą ewentualnie zamiast tego przygotować domowy spektakl. Scenografią będą nasze mieszkania, domy i ogródki, nieco podrasowane na potrzeby produkcji, a rekwizytami wszystko co znajdziemy pod ręką. Nie mamy tylko jednego! SCENARIUSZA.


Idź na koncert WIRTUALNY!

Za chwilę zacznie się koncert. Już słychać bzyczenie kabla gitarowego. Niemożliwe? A jednak w internecie wszystko jest możliwe. Odpowiednia koncertowa stylizacja i dobre nagłośnienie to klucz do stworzenia idealnych warunków koncertowych u siebie w domu. W końcu mimo epidemii muzyka się nie kończy. Posłuchajcie.


RADIOWCY NA NUDĘ!

Przez ostatnie trzy tygodnie próbowaliśmy na antenie Radio Katowice zwalczyć kwarantannową nudę na wszelkie możliwe sposoby! Oto wielki, antenowy FINAŁ, do którego zaangażowaliśmy specjalnych gości. 

#zostańwdomu #słuchajRadiaKatowice #CoZaFINAŁ


A swoimi sposobami na nudę podzielili się kolejno - Samuel Baron, Dawid Damszel, Marta Dobrowolska, Kamil Jasek, Agnieszka Loch, Gabriela Kaczyńska, Agnieszka Tatarczyk oraz Tomasz Gancarek. Dziękujemy!


PS To oczywiście nie koniec zabawy! Od dziś ruszamy ze specjalnym instagramowym quizem z Radiem Katowice. Kto słuchał uważnie ten na pewno zna wszystkie odpowiedzi! Szukajcie nas na Instagramie!


Zapraszamy do wspólnej zabawy - Małgorzata Lachendro i Paulina Pikiewicz!


Montaż: Paulina Pikiewicz

Mix/mastering: Grzegorz Woś