Więcej testów na koronawirusa w województwie śląskim

Więcej testów na koronawirusa będzie można przeprowadzić w województwie śląskim. 

Zakup nowoczesnej aparatury dla nowego laboratorium w  Śląskim Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu został dofinansowany m.in przez Polską Grupę Górniczą. 

Aparat dla laboratorium kosztował ok. 200 tysięcy złotych. Urządzenie znacznie wspomaga pracę zespołu i pozwala wykonać znacznie więcej oznaczeń w tym samym czasie.

Obrazowo mówiąc sam automat wykonuje pracę 5 osób, pisuje biotechnolog Martyna Fronczek, koordynator laboratorium Covid-19 w Kardio-Med Silesia.

O pomoc do firm w regionie zwrócił się wojewoda śląski. Zarząd PGG S.A. postanowił wyasygnować niezbędne fundusze. Jest dla nas jasne, że w czasie kryzysu dołączamy do grona dużych spółek skarbu państwa, które wspierają społeczeństwo i system ochrony zdrowia w walce z zagrożeniem – mówi Tomasz Rogala, prezes PGG S.A.

Obok PGG  w gronie osób i instytucji, które wspomogły powstanie nowego laboratorium Covid-19 w Zabrzu, są m.in. służby kryzysowe Województwa Śląskiego, Agencja Rozwoju Przemysłu, Bank Gospodarstwa Krajowego, Instytut Medycyny Pracy w Łodzi, firma Voigt a także prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik i prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Autor: Dorota Stabik/ml/