Instrumentaliści zjadą w Beskidy. Konferencja muzyków i muzykologów.

fot. Jarosław Krajewski/Radio Katowice

Kilkudziesięciu instrumentalistów z całej Polski, muzyków i muzykologów, lutników i etnografów zjedzie we wrześniu do Żywca i Jeleśni, by omawiać tradycyjne instrumenty używane od wieków przez górali beskidzkich.

— Będzie to już 4. Ogólnopolska Konferencja Instrumentologiczna, dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego — poinformowała oficjalnie organizator tego wydarzenia, Agata Mierzejewska-Ficek.


Konferencja będzie miała wymiar nie tylko badawczy, ale też integracyjny. W poprzednich konferencjach wzięło udział łącznie ponad 170 prelegentów z kilkunastu uczelni wyższych, ośrodków naukowych i placówek kultury. Impreza potrwa od 11 do 13 września. 

Nie wiadomo natomiast, jaki los czeka tegoroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej, odbywający się zawsze na przełomie lipca i sierpnia. Jego organizatorzy z bielskiego Regionalnego Ośrodka Kultury na decyzje dają sobie czas do końca kwietnia. Liczą, że sytuacja epidemiczna zastanie opanowana na tyle, że możliwe będzie zaproszenie zespołów i organizacja koncertów. 

Autor: Jarosław Krajewski /rs/