Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Wielki Piątek
10.04.2020
07:10:00

Wielki Piątek w kościele katolickim upamiętnia mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. 

Kościół łaciński nie sprawuje liturgii eucharystycznej, Wielki Piątek jest dniem zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia i powagi. 

— Z uwagi na stan epidemii i ograniczenia z tym związane w tym roku Wielki Piątek przeżywany będzie w domu — mówi ksiądz Mariusz Frukacz, publicysta Tygodnika Katolickiego "Niedziela". 

Watykan zalecił na tegoroczny Wielki Piątek przygotowanie modlitw w intencji osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia, chorych i zmarłych.

W tym roku wierni nie mogą w kościołach uczestniczyć w adoracji Krzyża, Drodze Krzyżowej i Liturgii Męki Pańskiej. Biskupi zachęcają, by Krzyż adorować w domu, a w uroczystości włączyć się za pośrednictwem mediów. 

Na Górnym Śląsku dzień ten był zawsze bogaty w obrzędy i zwyczaje ludowe. W wielu miejscowościach rozpoczynano go zimną kąpielą w rzece czy pobliskim stawie. 

— Miało to na celu oczyszczenie i uzdrowienie ciała — mówi Małgorzata Paul z Działu Etnologii Muzeum Śląskiego.


— Wielki Piątek u górali żywieckich był dniem modlitwy i powagi a zarazem przygotowań do świąt — mówi beskidzka folklorystka Jadwiga Jurasz z Przybędzy, kierowniczka zespołów regionalnych "Grojcowianie" i "Mali Grojcowianie". 

Wcześnie rano kobiety i dzieci biegły się myć w górskich potokach, co miało zapewnić siłę i uwolnić od chorób.


Ponieważ Wielki Piątek kojarzył się z udręczeniem Chrystusa i jego śmiercią na krzyżu, zakazane były wszelkie cięższe prace, głośne zajęcia a także pogrzeby.


Tradycyjnie był to także dzień ścisłego postu, podobnie jak i dziś. Oznacza to, że powinno się powstrzymać od spożywania mięsa oraz pokarmów mięsnych. Wielu katolików w te dni rezygnuje także ze słodyczy i alkoholu. 

— Pamiętajmy ponadto, że w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post — mówi rzecznik metropolity katowickiego, ksiądz Tomasz Wojtal.


Post ścisły polega na spożyciu w ciągu dnia jednego posiłku do syta oraz dwóch mniejszych.

Wielki Piątek to najważniejszy dzień w roku dla Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. To czas absolutnego wyciszenia i refleksji nad śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. 

— Na Śląsku Cieszyńskim ma to szczególny wymiar, jako że tu żyje największa społeczność ewangelików — mówi etnograf Małgorzata Kiereś. 


W zawiązku z odwołaniem wszystkich nabożeństw na okres Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego będą uczestniczyć w nabożeństwach transmitowanych w telewizji, internecie a także w Radiu Katowice.. 

O godzinie 18:00 będziemy transmitować nabożeństwo z Parafii Ewangelicko-Augsburgskiej Św. Trójcy w Lędzinach-Hołdunowie.

Autorzy: Jarosław Krajewski, Agnieszka Loch, Andrzej Ochodek, Zdzisław Makles /rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA