Niebieska Legenda ma 100 lat. Jubileusz Ruchu Chorzów.

Najbardziej utytułowany klub sportowy w Polsce, Ruch Chorzów, obchodzi 100. urodziny.

To ikona śląskiego i polskiego futbolu. Czternaście razwy walczył tytuły mistrzowskie, zdobywał krajowe puchary i z powodzeniem reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej. W Ruchu zagrali legendarni piłkarze i pracowali wybitni trenerzy. Jednym z najlepszych piłkarzy w historii chorzowskiego klubu był Gerard Cieślik.


Ruch Chorzów to także Kibice, jedyni w swoim rodzaju, wymagający, ale i bardzo oddani. Miłość do klubu przekazywana jest z pokolenia na pokolenie w niemal każdym zakątku regionu i nie tylko. Dla wielu z nich Ruch to sposób na życie. Jednym z najbardziej znanych kibiców "niebieskich" jest profesor Jan Miodek.


Na zebraniu założycielskim, 20 kwietnia 1920 roku, za nazwę klubu obrano "Ruch", której pomysłodawcą był Edward Supernok. Nazwa ta miała nawiązywać do "śląskich ruchów powstańczych". Najpierw piłkarze grali "Na kalinie", dopiero później powstał stadion przy ul. Cichej. Na spotkanie z Ruchem i Gerardem Cieślikiem zapraszają Ewelina Kosałka-Passia i Jerzy Góra w reportażu zrealizowanym przez Jacka Kurkowskiego. 

Historia sportu na Śląsku. Ruch Chorzów. Posłuchaj!

— Ruch Chorzów świętuje jubileusz przede wszystkim na swojej stronie internetowej www.ruchchorzow.com.pl  — mówi prezes klubu Seweryn Siemianowski.


Do obiegu trafił wyjątkowy znaczek pocztowy uświetniający setne urodziny Ruchu Chorzów. Jak mówi Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej to wyjątkowa gratka dla kolekcjonerów.


Znaczek, to nie jedyna rzecz przygotowana przez Pocztę Polskę z okazji urodzin jednego z najbardziej utytułowanych polskich klubów sportowych.


Znaczek okolicznościowy został wydany w nakładzie 90 tysięcy egzemplarzy.


Jubileuszowe spotkanie "niebieskiej rodziny" z okazji 100-lecia Ruchu Chorzów planowane jest wstępnie na wrzesień.

Autorzy: Krzysztof Klepczyński, Tadeusz Musioł, Ryszard Stotko