Miejskie pszczoły. Pogoda. Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.

Nowe kolorowe i ekologiczne domki stanęły w Katowicach. Trzy takie obiekty pomieszczą 120 tysięcy bardzo pracowitych mieszkańców. Jak się państwo pewnie domyślają - chodzi o domku dla pszczół. Ule w kolorach miasta Katowice stanęły na dachach siedziby NOSPR-u a także basenów w Brynowie i Szopienicach. Instalację - z mikrofonem obserwowała Marta Dobrowolska. Jej przewodnikami byli Łukasz i Agnieszka Przybyłowie. Na szczęście - miejskie pszczelarstwo staje się w Polsce coraz bardziej popularne. W Katowicach powołano nawet Koło Pszczelarzy Miejskich. A że to ludzie - pracowici jak pszczółki - to, jestem pewien, że wkrótce i u nas zaroi się od uli.


 

Pogoda nam się trochę zepsuła, okazuje się jednak że według niektórych tak właśnie powinien wyglądać środek maja. Najpierw trzy dni tzw. "trzech ogrodników" a na koniec "zimna zośka". Mówi się że od dawna ten czas był udręką dla każdego rolnika. Ale czy to prawdziwe zjawisko czy tylko seria zbiegów okoliczności? Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć nasz reporter, Samuel Baron. 


 

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. W dobie pandemii to święto nabiera wyjątkowego znaczenia. Mimo ciągłego postępu w medycynie, nawet najnowocześniejsze urządzenie nie zastąpi kompetencji, troski i współczucia, jakie daje człowiek pomagający drugiemu człowiekowi: choremu i cierpiącemu. Beata i Irena - pielęgniarki z "pierwszej linii frontu" w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach przy ulicy Zygmunta Starego, czyli placówce zakaźnej jednoimiennej. O czym marzą? Jak bardzo im ciężko? Co sprawia radość? Przenosimy się do namiotu, stojącego przed budynkiem szpitala i na oddział.


 


Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl