Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
100. rocznica urodzin papieża Jana Pawła II
18.05.2020
08:10:00

18 maja 2020 r. przypada setna rocznica urodzin papieża Jana Pawła II. Specjalny program Radia Katowice.  Uroczystości w Wadowicach i Krakowie a także w Bielsku-Białej, Żywcu i Beskidach.

Przez cały dzień w Radiu Katowice wspominamy Papieża Polaka. Z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, w Radiu Katowice prezentujemy cykl audycji o życiu Ojca Świętego.


Karol Wojtyła przyszedł na świat w Wadowicach. Ojciec Święty podczas swojego pontyfikatu wielokrotnie odwiedzał nasz region. Był w Katowicach w 1983 roku.


Jan Paweł II zawsze starał się także podczas swoich pielgrzymek odwiedzić Jasną Górę. Mimo upływu lat wspomnienia ludzi są cały czas żywe.


Papież podczas swoich licznych pielgrzymek po świecie, siedem razy odwiedził nasz region. Do historii przeszedł dialog Ojca Świętego ze zgromadzonymi na lotnisku w Gliwicach wiernymi. Był czerwiec 1999 roku, papież miał przyjechać, nie przyjechał, a potem... jednak przyjechał... 


Podczas tej pielgrzymki w 1999 roku papież odwiedził także Sosnowiec.


Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. W 2014 roku został ogłoszony świętym.

W wielu miejscowościach w Beskidach uczczona zostanie setna rocznica urodzin Karola Wojtyły. W Żywcu rozpoczyna się dziś Tydzień Papieski, który zakończy piątkowe wspomnienie w 25. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście. Papież Polak będzie również wspominany w Skoczowie, gdzie 25 lat temu 22 maja odprawił mszę na wzgórzu Kaplicówka. 

Karol Wojtyła był związany także z Bielskiem-Białą. Jego rodzina wywodzi się z pobliskiego Czańca. Pradziadek Karola, Franciszek, był tam radnym oraz sędzią pokoju. Jego syn Maciej przeniósł się do Lipnika, który obecnie jest dzielnicą Bielska-Białej. W dokumentach parafialnych odnotowano, że poślubił córkę piekarza – Annę Przeczek. W 1879 roku urodził się im pierworodny syn, któremu nadano imię Karol. Był to ojciec przyszłego papieża. Brat przyszłego świętego - Edmund, był zastępcą ordynatora w bielskim szpitalu miejskim. Tu zmarł i został pochowany, podobnie jak dziadek Maciej. Ostatnią kanoniczą wizytację przed wyborem na Stolicę Piotrową kardynał Wojtyła złożył w parafii pod wezwaniem św. Józefa na Złotych Łanach. Stąd bezpośrednio udał się na konklawe.

Jan Paweł II przez cały tydzień wspominany będzie szczególnie w parafii św. Józefa na Złotych Łanach w Bielsku-Białej. Jako kardynał zabiegał o pozwolenie na budowę kościoła i utworzenie tu odrębnej parafii. Stąd także, po wizytacji w 1978 roku udał się do Watykanu na konklawe, co wspominał podczas homilii w bielskim kościele ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. 


Dwa tygodnie po opuszczeniu Bielska został wybrany na Stolicę Piotrową. Kościół na Złotych Łanach pozostał bliski sercu papieża, który wielokrotnie przyjmował w Watykanie księży posługujących w tej parafii. W najbliższą niedzielę w kościele na Złotych Łanach zaplanowano koncert zatytułowany "Nadzieja zawieść nie może" upamiętniający 25. rocznicę wizyty papieża w Bielsku-Białej.

W 1992 roku Jan Paweł II zatwierdził powstanie diecezji bielsko-żywieckiej a samo miasto odwiedził trzy lata później, co upamiętnia kamień u podnóża Zamku Sułkowskich.

Młodzież z Zespołu Regionalnego Istebna nagrała dla św. Jana Pawła II pieśń Barka, która mocno kojarzy się z jego pontyfikatem i pielgrzymkami do Polski. Na zboczach góry Ochodzitej w góralskich strojach spotkali się muzykanci i śpiewacy z zespołu, a ich mocne głosy i dźwięki instrumentów rozległy się po okolicy. Górale zawsze byli blisko papieża, więc i tą wyjątkową okazję chcieliśmy uczcić pieśnią, którą tak, tak bardzo kochał, powiedziała kierownik zespołu, Maria Motyka. Ta pieśń niech będzie takim naszym hołdem, ale też odrobiną radości i nadziei na lepsze, spokojniejsze czasy,dodaje kierownik zespołu. Ochodzita jest popularnym wzniesieniem w Trójwsi Beskidzkiej a pod jej szczytem stoi pomnik św. Jana Pawła II. Film z nagraniem można oglądać na stronie społecznościowej gminy Istebna.

Z okazji rocznicy kwiaty pod pomnikiem świętego Jana Pawła II obok siedziby bielskiej kurii złożyli parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele związków zawodowych. 

— Zawdzięczamy mu między innymi wolność i demokrację, na każdym z nas odcisnął swoje piętno — powiedział Polskiemu Radiu Katowice minister Stanisław Szwed.


Również na Jasnej Górze świętowane są setne urodziny Jana Pawła II. W Sanktuarium trwa modlitwa dziękczynna, a pielgrzymi odwiedzający klasztor modlą się także przy pomniku Jana Pawła II. Jak podkreśla o. Sebastian Matecki, paulin jasnogórski, Jan Paweł II to człowiek zawierzenia Maryi, który w czasie pontyfikatu aż sześć razy odwiedził Jasną Górę. 


Na Wałach Jasnogórskich prezentowana jest wystawa fotograficzna Totus Tuus Maryjo! Podarował ją świadek życia papieża kard. Stanisław Dziwisz. Autorami ponad pięćdziesięciu zdjęć, przedstawionych na dużych planszach, są m.in. Arturo Mari, papieski fotograf oraz Grzegorz Gałązka, fotograf akredytowany w Watykanie. Ekspozycja ukazuje wybrane fragmenty z życia Karola Wojtyły, od narodzin w Wadowicach 18 maja 1920 r., aż po dzień jego śmierci. Są na niej zdjęcia m.in. młodego Karola na nartach, modlącego się papieża przed Najświętszym Sakramentem. Na zdjęciach zobaczyć można jego spotkanie z Matką Teresą z Kalkuty, zamach na placu św. Piotra, pocałunek polskiej ziemi, zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu, modlitwa przed grobem ks. Jerzego Popiełuszki, spotkanie z góralami, czy dzień jego pogrzebu.

Grupa miast sanktuariów Shrines of Europe, do którego należy Częstochowa, prezentuje wystawę zdjęć z podróży Papieża do głównych ośrodków pielgrzymkowych Europy, w tym Częstochowy, Fatimy, Loreto czy Lourdes. Jan Paweł II sam siebie nazywał Papieżem-Pielgrzymem, podczas swojego pontyfikatu odbył 104 pielgrzymki do 130 krajów na całym świecie. Wystawę oglądać można wirtualnie, na stronie internetowej stowarzyszenia, do 18 czerwca. 

Uroczystości w Wadowicach i Krakowie.

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Wadowicach, ponowne otwarcie Muzeum w Domu Rodzinnym Jana Pawła II, ogromny tort na urodziny Karola Wojtyły i wspólne śpiewanie "Barki". To program obchodów setnych urodzin papieża, jakie zaplanowano dziś w Wadowicach. Ze względu na epidemię koronawirusa uroczystości jednak okrojono. Papieski, jubileuszowy tort miał być rozdawany wadowiczanom na rynku, ale zrezygnowano z tego z powodu obostrzeń sanitarnych. Tort zostanie przekazany m.in. pensjonariuszom Domów Pomocy Społecznej.

Wcześniej na uroczystej sesji spotkają się wadowiccy radni. Burmistrz miasta wręczy wtedy papieskie medale honorowe osobom, mającym szczególny wkład w upowszechnianie nauczania Jana Pawła II. Medal otrzymają m. in. metropolita krakowski - abp Marek Jędraszewski, były proboszcz bazyliki wadowickiej - ks. prałat Jakub Gil, siostra Magdalena Strzelecka, która przez wiele lat szefowała muzeum papieskiemu w Wadowicach oraz Eugeniusz Mróz, kolega Karola Wojtyły z dzieciństwa.

Miasto zaprezentuje dziś także specjalną pocztówkę urodzinową z Wadowic, którą zaprojektowały dzieci.
Papieskie Muzeum zostanie natomiast ponownie otwarte dla turystów. Będzie można je zwiedzać indywidualnie, bez przewodnika. Z inicjatywy tej placówki wadowiczanie zaśpiewają wieczorem „Barkę”, a nad plac Jana Pawła wzleci w niebo sto gołębi.

W Krakowie w związku z jubileuszem zaplanowano ponad 100 wydarzeń, wśród nich koncerty, sympozja czy wykłady, jednak epidemia pokrzyżowała plany. Większość wydarzeń została odwołana, przełożona, bądź odbywa się za pośrednictwem internetu.

Centralną częścią obchodów będzie msza święta w Sanktuarium świętego Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie o godzinie 17. Po Mszy odtworzony zostanie nagrany wcześniej koncert polskich artystów w hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II. Biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Janusz Mastalski zaznaczył, że Kraków w dniu urodzin papieża liczy na duchową łączność z pielgrzymami. "Każdy z nas może pod to okno papieskie duchowo popielgrzymować" - powiedział biskup.

Instytut Pamięci Narodowej uruchomi dziś portal internetowy poświęcony życiu Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II. Serwis zostanie uruchomiony z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Prezes IPN Jarosław Szarek wyjaśnia, że na portal www.wadowice1920.gosc.pl, który został przygotowany wspólnie z redakcją "Gościa niedzielnego", ukazuje kontekst historyczny życia Karola Wojtyły.

"Karol Wojtyła urodził się w 1920 roku, czyli w czasie kiedy bolszewicy maszerowali na Warszawę" - przypomina prezes Instytutu. Portal będzie ukazywał związki Karola Wojtyły - późniejszego papieża, właśnie z okresem obrony niepodległości w 1920, jak jej odzyskiwania wolności w 1989 roku, okres okupacji niemieckiej i sowieckiej, czasy PR-Lu. Prezes IPN podkreśla, że Jan Paweł II był nie tylko świadkiem historii, ale też na tę historię miał znaczący wpływ.

Jarosław Szarek wyjaśnia, że na portalu znajdą się unikatowe archiwalia związane z życiem Karola Wojtyły od najmłodszych lat. Będzie na nim można znaleźć zdjęcia z najmłodszych lat Karola Wojtyły z czasu kiedy mieszkał w Wadowicach, później z czasu okupacji niemieckiej, z czasu studiowania na Uniwersytecie Jagiellońskim, kiedy był kapłanem, biskupem krakowskim, po wybór na papieża.

Na portalu www.wadowice1920.gosc.pl znajdą się także informacje związane z podejściem Jana Pawła II do historii, pamięci, patriotyzmu i kwestii społeczno-politycznych.

/iar/I.Czerczer/E.Kosałka-Passia/J.Krajewski/A.Ochodek/M.Słabikowska/mm/rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA