Kolejny etap luzowania obostrzeń i odmrażania gospodarki

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne odmrażanie gospodarki i luzowanie obostrzeń.

Od 30 maja nie będzie trzeba nosić maseczek w otwartych przestrzeniach. Szef rządu zapowiedział, że w przestrzeniach ogólnodostępnych będzie obowiązywała zasada 2 metrowego dystansu - wówczas zakrywanie nosa i ust nie będzie obowiązkowe. Od soboty nie będą także obowiązywać limity osób w sklepach oraz restauracjach, a także w kościołach. Obowiązuje tu dwumetrowy dystans oraz obowiązkowe noszenie masek.

Od 6 czerwca będziemy mogli pójść do klubów fitness i siłowni oraz na basen, tu również będzie obowiązywać dystans społeczny. Wyjątkiem będą dyskoteki i kluby nocne, gdyż to mogą być ogniska zakażeń, dodał premier. Od najbliższego weekendu będą mogły się odbywać koncerty plenerowe, a tydzień później - te w salach koncertowych oraz spektakle teatralne.

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński mówił, że koncerty w salach i inne wydarzenia kulturalne będą mogły się odbyć jeśli zgodzi się na to organizator. Ponownie organizowane będą mogły być także wesela z obostrzeniem do 150 osób.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Polaków, by mimo luzowania obostrzeń wciąż zachowywać ostrożność i reżim sanitarny.

Autor: Agnieszka Loch/ml/