Pieniądze Unii Europejskiej. Temat do dyskusji.

Komisja Europejska zaproponowała utworzenie funduszu odbudowy wartego 750 miliardów euro, by pomóc unijnym gospodarkom w wyjściu z kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa. 

Z tego funduszu pół biliona euro ma być przyznane krajom unijnym w formie bezzwrotnych dotacji, natomiast 250 miliardów euro to mają być niskooprocentowane pożyczki. Według wstępnych szacunków Polska ma otrzymać 63 miliardy 800 milionów euro. To trzecia pod względem wielkości kwota w Unii po Włoszech i Hiszpanii. Propozycja Komisji Europejskiej będzie teraz przedmiotem negocjacji między krajami członkowskimi. 19 czerwca ma odbyć się unijny szczyt z udziałem przywódców państw członkowskich, którzy podejmą próbę porozumienia zarówno jeśli chodzi o fundusz odbudowy jak i o budżet na lata 2021-2027. Naszymi gośćmi są dzisiaj: poseł do Parlamentu Europejskiego Izabela Kloc – Prawo i Sprawiedliwość oraz poseł Tomasz Głogowski – Platforma Obywatelska.  Po 18:15 na antenie Radia Katowice pojawia się dobra publicystyka. Codziennie nasi reporterzy i prezenterzy zmagają się z innymi tematami.

Wachlarz problemów jest bardzo szeroki. Wybieramy takie, o których możemy porozmawiać ze specjalistami, ale także takie, o których możemy usłyszeć od Państwa.