Minister zdrowia Ł. Szumowski o sytuacji epidemicznej na Śląsku

fot. KPRM

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że w Polsce odsetkowa liczba nowych zakażeń jest podobna, jak w krajach ościennych. "Myślę, że ten trend się będzie utrzymywał" - stwierdził. Zauważył, że rośnie liczba osób, które zdrowieją oraz przeszły chorobę i jest ich więcej niż osób chorych. 

"Myślę, że te dwie krzywe osób, które wyzdrowiały i osób, które chorują, coraz bardziej się będą oddalały od siebie na korzyść osób, które wyzdrowiały" - powiedział na konferencji prasowej.

Łukasz Szumowski poinformował, że dziś na Śląsku potwierdzono 91 przypadków koronawirusa. Dodał, że z nich ponad 40 pochodzi z przesiewów górników i ich rodzin.

"Gdybyśmy nie patrzyli na te przesiewy, które robimy aktywnie, trochę na wyrost, niż zaleca to WHO, niż robią to inne kraje w Europie, to mielibyśmy 50 kilka nowych zakażeń na Śląsku. To oznacza, że jest to mniej niż w mazowieckim, niż w łódzkim, czyli Śląsk tak naprawdę nie odbiega od tych ilości zakażeń, poza tym dużymi ogniskami" - wyjaśnił. Dodał, że duże ogniska udało się opanować, bo w kopalniach spada liczba zakażeń.

Minister zdrowia zapewnił, że wciąż będą prowadzone badania wśród górników, by czuli się oni bezpiecznie i mieli pewność, że sytuacja znów nie będzie trudna.

"Wiemy, że tam praca jest niezwykle ciężka, niezwykle trudna, ale bardzo potrzebna dla nas wszystkich. To ryzyko infekcji zawsze w kopalni jest większe, ale dzięki temu, że zrobiliśmy bardzo odważny ruch - ten plan dla Śląska, dla górnictwa, po to, żeby kopalnie były czyste, bez wirusa - on widać działa" - mówił.

Resort zdrowia poinformował, że w ciągu doby testy laboratoryjne potwierdziły w Polsce 352 nowe zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych 18 osób. Łącznie testy w Polsce wykazały 31316 infekcji. W związku z chorobą COVID-19 zmarły 1334 osoby.


/IAR/mm/