Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w regionie i w Polsce. Sytuacja epidemiologiczna na Śląsku normalizuje się.

319 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. 

Znów najwięcej, bo aż 81, to przypadki z województwa śląskiego. Łącznie w regionie jest 12.494 przypadków zakażenia od początku epidemii. Najwięcej zakażeń odnotowano w powiecie cieszyńskim, łącznie 15 przypadków. Nieco mniej, bo po 9 jest w Rudzie Śląskiej i powiecie rybnickim. 

365 osób przebywa natomiast w szpitalach z podejrzeniem zakażenia lub potwierdzonym wynikiem testu. Ponad 19 tysięcy osób jest na kwarantannie lub jest pod nadzorem epidemiologicznym. 407 osób wyzdrowiało w ciągu minionej doby. W sumie zakażenie pokonało już niemal 7 tysięcy osób. Zmarło także 6 osób, ale nikt w naszym regionie.

Mimo największej liczby nowych przypadków, sytuacja epidemiologiczna na Śląsku się normalizuje, dlatego też czeskie ministerstwo zdrowia rozważa zniesienie restrykcji przy przekraczaniu granicy dla mieszkańców województwa śląskiego, taką informację przekazał czeski minister zdrowia na Twiterze. Zdaniem czeskiego ministra zdrowia Adama Vojtiecha od przyszłego tygodnia powinny zostać zniesione obostrzenia dotyczące naszego regionu. "Sytuacja epidemiologiczna w województwie śląskim się wyraźnie poprawia. Nie będzie już konieczne przedstawienie negatywnego wyniku testu na koronawirusa czy też odbycie 14-dniowej kwarantanny po powrocie ze Śląska" – napisał dziś przed południem na swoim koncie na Twitterze minister. Nie wiadomo jednak, jak dokładnie będzie wyglądał proces znoszenia obostrzeń. Takie informacje pojawią się najprawdopodobniej w poniedziałek przy okazji kolejnej aktualizacji czeskiego systemu oznakowania państw europejskich pod kątem możliwości podróżowania, tzw. "semafora".

Autor: Szymon Brandys, Joanna Opas /rs/