Spacer szlakiem Moderny na skrzynkach

fot. materiały prasowe/Tauron

Artysta Kacper Mutke pomalował dziesięć skrzynek energetycznych w Śródmieściu Katowic. Powstała też mapa on-line, pozwalająca wybrać się na spacer szlakiem „Moderny na skrzynkach”. To wspólne przedsięwzięcie Katowic i TAURONA.

— Nasza siedziba znajduje się w sercu najbardziej zindustrializowanego regionu w Polsce, który równocześnie jest polską stolicą moderny — podkreśla Łukasz Zimnoch, rzecznik TAURON Polska Energia.


Akcja „Moderna na skrzynkach” trwała od stycznia tego roku i miała zwrócić uwagę na problem dewastacji w przestrzeni publicznej, a jednocześnie promować architekturę modernistyczną Katowic. 

W ciągu kilku miesięcy w Śródmieściu Katowic powstały małe dzieła sztuki, inspirowane katowicką moderną. 

Znajdziemy je w ośmiu lokalizacjach, w tym przy ulicach: Mikołowskiej, Koszarowej, Adamskiego, na rogach Jana Matejki i Słowackiego, Kilińskiego i PCK oraz Skłodowskiej - Curie i Krzywej. Towarzyszy im mapa on–line, na której wszystkie skrzynki zostały zaznaczone, żeby ułatwić spacer ich szlakiem. – Będzie to również okazja, by podziwiać sąsiadującą ze skrzynkami architekturę, zarówno tą zabytkową, dzięki której Katowice nazywane były kiedyś polskim Chicago, jak i powojenną czy współczesną. 

— Nasze miasto zawsze było pod tym względem w awangardzie – mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych w katowickim magistracie.  

Pseudo-graffiti przeszkadza mieszkańcom Katowic. Jest to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów na platformie naprawmyto.pl, którą miasto uruchomiło w kwietniu 2018 roku. Usuwanie szpecących napisów i rysunków dużo kosztuje i często jest syzyfową pracą. Dewastowane są nie tylko ściany, ale też różnego rodzaju infrastruktura, w tym energetyczna, dlatego właśnie TAURON stał się partnerem projektu.  

Katowice od dawna promują sztukę uliczną, do tej pory jednak powstawały tu głównie wielkoformatowe murale, m.in. w ramach kolejnych edycji Katowice Street Art Festival. Tym razem postawiono na kameralne prace. Dowód na to, jakie znaczenie dla jakości przestrzeni publicznej ma taka niewielka nawet infrastruktura. 

— Realizując projekty na skrzynkach elektrycznych chciałem zabawić się detalem architektonicznym, kompozycją. Projekty te zawierają elementy, które wywodzą się ze struktury miejskiej i łącząc je w mniej lub bardziej abstrakcyjne grafiki, umieszczam je na powrót w tkance miasta. Chciałbym tym samym odejść od pokazania moderny w sposób dosłowny, działać pomiędzy wrażeniem a realistycznym przedstawieniem. — wyjaśnia Kacper Mutke, który w swoich dotychczasowych pracach mieszał różne techniki, od malarstwa po mapping. 

— Skrzynki elektryczne są dość wdzięcznymi elementami do pracy, są jak takie małe płótna porozsiewane po całym mieście. Mam nadzieję, że mieszkańcy Katowic pozytywnie odbiorą realizacje i skojarzą poszczególne elementy nawiązujące do architektury modernistycznej oraz że pozwoli to uchronić te skrzynki przed dewastacją. — dodaje artysta.

Na skrzynkach pojawiły się grafiki związane z wizytówkami Katowic takimi jak: Kukurydze – wieżowce na osiedlu Tysiąclecia, Dom Handlowy Skarbek czy Spodek. Czasem jest to widoczne nawiązanie, innym razem jakiś charakterystyczny detal a nawet technologia „wypychu” zastosowana przez katowickich architektów przy budowie jednego z budynków na osiedlu Tysiąclecia.

Powstała także mapa on-line z opisami poszczególnych prac: https://www.google.com/maps

Akcja jest elementem projektu KATOobywatel.

/rs/