Premier Morawiecki: zmiany w górnictwie są nieuchronne ale nie jesteśmy wobec nich bezbronni.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia Katowice, że zmiany w górnictwie są nieuchronne ale nie jesteśmy wobec nich bezbronni. Szef rządu odwiedza dziś województwo śląskie.

Premier dodał, że epidemia koronawirusa przyśpiesza zmiany w branży, ale mają one być inne niż te sprzed 20 lat. 


Ograniczenie wydobycia ma mieć miejsce tam gdzie jest to nieopłacalne, dodał Mateusz Morawiecki.


 

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Polskiego Radia Katowice wyraził nadzieję, że druga fala koronawirusa będzie niska. 

Szef rządu dodał, że statystyki zgonów w ostatnich 3 dniach także są niższe od tego czego spodziewali się epidemiolodzy. Trzeba jednak wciąż uważać, dodał szef rządu.Premier dodał, że działania rządu w ostatnich miesiącach spowodowały, że nie było zapaści w służbie zdrowia a w szpitalach nie zabrakło miejsc dla chorych.


 

Placówki edukacyjne są przygotowane na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Jak zapewnia premier Mateusz Morawiecki, od wielu tygodni są w tym celu prowadzone działania informujące i szkoleniowe:


 

Władze szkół zostały poinformowane, w jaki sposób należy postępować, gdy w placówce pojawi się przypadek koronawirusa. Rządowe wytyczne regulują także zasady działania szkół w wypadku gdy powiat znajduje się w strefie pomarańczowej lub czerwonej.

Szef rządu odwiedził dziś m.in. Jastrzębie- Zdrój, Tychy, Gliwice i Chorzów.

Na początku szef rządu wziął udział w V posiedzeniu Rady Wykonawczej ds. Programu dla Śląska. Następnie wziął udział w inauguracji programu "Pod biało-czerwoną" w Tychach. To propozycja dla wszystkich gmin i powiatów by stawiać maszty z polską flagą dla uczczenia najważniejszych rocznic, w tym odzyskania niepodległości oraz bitwy warszawskiej. Jak mówił premier, barwy narodowe mają łączyć i przypominać. 


 

Maszty finansowane będą przez polski rząd. Petycje mieszkańcy składać mogą za pośrednictwem strony gov.pl/białoczerwona.

Premier udał się także do Jastrzębia Zdroju. Tam złożył kwiaty pod Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego i spotkał się z górnikami. 

Na miejscu szef rządu obejrzał wystawę zorganizowaną z okazji 40-lecia ruchu solidarnościowego, złożył także wieniec pod pomnikiem upamiętniającym porozumienia sierpniowe. Można powiedzieć, że my wszyscy jesteśmy z solidarności, mówił podczas spotkania z górnikami Mateusz Morawiecki. 


 

Premier wspomniał także o protestach na Białorusi, wskazując na podobieństwa między naszym dążeniem do wolności sprzed kilku dekad, a tym, co dzieje się obecnie u naszych sąsiadów zza wschodniej granicy.


Na koniec Mateusz Morawiecki podziękował jeszcze górnikom ozdrowieńcom, którzy oddali osocze potrzebne do leczenia osób chorych na Sars-Cov2. 

Po spotkaniu premier udał się do Gliwic, gdzie odwiedzi firmę AIUT. Planowana jest także wizyta szefa rządu w Chorzowie na Stadionie Śląskim.

Ocalenie, odbicie i ofensywa - to strategia działania polskiego Rządu w ratowaniu polskich firm w dobie epidemii - mówił premier Mateusz Morawiecki w Gliwicach. Szef Rady Ministrów odwiedził zajmującą się przemysłem 4.0 firmę AIUT . Na początku epidemii przyświecało nam ocalenie firm, teraz czas na ofensywę, dodał premier:


Założona w 1991 roku firma AIUT zajmuje się specjalistycznymi rozwiązaniami z dziedziny automatyki przemysłowej, elektryki i robotyki.

Autor: Zdzisław Makles, Łukasz Kałuża, Joanna Opas, Kamil Jasek/ml/