Rocznica Porozumień Sierpniowych. Śląscy delegaci świętują w Gdańsku.

fot. Jarosław Krajewski/Radio Katowice

Delegaci związku zawodowego Solidarność świętują w Gdańsku 40. rocznicę podpisania tzw. porozumień sierpniowych, które doprowadziły m.in. do powstania NSZZ Solidarność oraz przyczyniły się do obalenia w Polsce komunizmu. 

Pamiętająca sierpniowe strajki, obecna posłanka Henryka Krzywonos-Strycharska, powiedziała Radiu Katowice, że niewiele brakło, by ówcześni strajkujący zarzucili protest po spełnieniu przez władze ich postulatów płacowych.


Efektem kontynuowanego strajku było podpisanie Porozumień Gdańskich. Równo 40 lat temu o godzinie 16:00 w sali BHP Stoczni Gdańskiej przedstawiciele siedmiuset zakładów z całej Polski podpisali porozumienie z rządem PRL, który zaakceptował słynnych 21 postulatów. 

Z tej okazji pod bramą stoczni o 15:00 zaplanowano uroczystość z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz związkowców z całej Polski. Spod stoczni uczestnicy udadzą się do kościoła św. Brygidy, gdzie będą się modlić w intencji wszystkich działaczy związku. 

Tak zwane Porozumienia Sierpniowe komitety strajkowe podpisywały z rządem PRL na przełomie sierpnia i września 1980 roku. Najpierw w Szczecinie, następnie w Gdańsku, Jastrzębiu Zdroju i Dąbrowie Górniczej w Hucie Katowice. 

Postulaty gdańskie w 2003 roku zostały wpisane na listę najbardziej wartościowych dokumentów świata UNESCO. 

Autor: Jarosław Krajewski /rs/