Nowe zakażenia koronawirusem. Pierwszy przypadek w szkole. Busy covidowe.

Po weekendzie ministerstwo zdrowia odnotowało tylko 302 nowe zakażenia koronawirusem, najwięcej, bo 88 w województwie małopolskim. 

W Śląskiem w ciągu minionej doby wykryto 31 zachorowań. Zmarły też 4 kolejne osoby z Covid-19, ale żadna w województwie śląskim. 

Od początku pandemii wykryto w Polsce 71.126 przypadków koronawirusa a 2.124 osoby zmarły. Obecnie pod respiratorami jest 81 pacjentów. 

W Katowicach koronawirus zawitał już do jednej ze szkół. U jednego z uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 2 im. Marii Konopnickiej potwierdzono zakażenie. Cała jego klasa trafiła na kwarantannę. W szkole natychmiastowo wprowadzono nauczanie hybrydowe, czyli część uczniów lekcje spędza w klasach, a część przed komputerem w domu. Tak będzie do odwołania. 

Tymczasem do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w całej Polsce trafiło 30 specjalistycznych busów . Dwa z nich otrzymały jednostki z województwa śląskiego. Jeden jeździ w powiecie rybnickim, drugi w Gminie Łazy na Jurze. To samochody przeznaczone do zwalczania skutków epidemii Covid-19. 

— Wyposażone są w niezbędny sprzęt i służą mieszkańcom — tłumaczy Andrzej Pilis, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokitnie Szlacheckim. 


Specjalistyczne busy trafiły do najbardziej aktywnych jednostek. OSP z Rokitna Szlacheckiego w pomoc mieszkańcom angażowała się od samego początku pandemii. 


Samochody przeznaczone do walki z pandemią trafiły do jednostek OSP na pół roku z możliwością przedłużenia terminu. Wszystkie koszty utrzymania, a także tankowania ponosi dealer samochodowy. 

Autorzy: Gabriela Kaczyńska, Łukasz Łaskawiec /rs/