Work it out. Dzień Kultury Przemysłowej

mat. prasowe

W Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach odbędzie się dziś trzecia edycja wydarzenia taneczno-muzycznego “WORK it OUT – Dzień Kultury Przemysłowej”. W niekonwencjonalny sposób promuje ono dziedzictwo industrialne Starego Kontynentu.

Impreza miała odbyć się tradycyjnie 1 maja, w Święto Pracy, ale z uwagi na pandemię koronawirusa odbędzie się dziś. Jak mówi Grzegorz Rudnicki organizatorom zależy na pokazaniu tańczących ludzi na tle zabytków techniki.


 

W poprzednich edycjach tej imprezy Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach zajęła dwukrotnie drugie miejsce.Chętni do wspólnego tańca spotkają się na polanie przy budynku kopalni. W tamtejszej scenerii tancerze amatorzy, wspierani przez specjalistów z Laboratorium Tańca z Knurowa, wykonają wspólnie układ taneczny. 

W międzynarodowym happeningu tanecznym weźmie udział blisko 40 zabytków techniki z całej Europy.

Wśród nich 6 z naszego regionu. To Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, Wieże Kopalni Polska w Świętochłowicach, a także osiedle Nikiszowiec , kolonia robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej oraz Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Punktualnie o 15 w kilkudziesięciu lokalizacjach mieszkańcy miast zatańczą taki sam układ przygotowany specjalnie na tę okazję. Do tańca dołączyć może każdy. Aby się go nauczyć wystarczy skorzystać z filmu instruktażowego zamieszczonego w Internecie na stronie erih.net. 

To już trzecia edycja wydarzenia organizowana jest przez Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego ERIH. Celem happeningu jest inspirowanie młodych ludzi do odkrywania dziedzictwa przemysłowego regionu, w którym mieszkają.

Autor: P. Pagieła/ml/