Najnowocześniejsze lodowisko w Polsce powstanie w Sosnowcu

fot.Armagedon

Sosnowieccy kibice hokeja na lodzie mogą odetchnąć. Nowoczesne lodowisko w mieście w końcu powstanie. Nowy stadion zimowy będzie obiektem spełniającym wymagania Światowej Federacji Hokeja na Lodzie. 

W skład Zagłębiowskiego Parku Sportowego mają wejść stadion piłkarski, hala sportowa i lodowisko. Na konkrety w sprawie tego ostatniego obiektu, fani hokeja musieli czekać najdłużej, ale w końcu miasto ogłosiło ostateczną decyzję w tej sprawie.

Rozważyliśmy kilka scenariuszy, w każdym ostatecznie dochodziliśmy do wniosku, że powinniśmy rozstrzygnąć to postępowanie. Przypomnę, że był to trzeci przetarg na wyłonienie wykonawcy nowego lodowiska – mówi Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta Sosnowca.

Na nowoczesny obiekt przeniosą się hokeiści Zagłębia Sosnowiec, których domem jest Stadion Zimowy na ulicy Zamkowej. Obiekt, który najlepsze lata ma już dawno za sobą. Kiedy powstawał, w latach 60 - tych, był jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju. Teraz nowoczesna hala z lodowiskiem znajdzie swoje miejsce w pobliżu Górki Środulskiej.

Będziemy mogli na nim organizować wszelkie imprezy na najwyższym międzynarodowym poziomie. Nie zapominamy też o osobach, które zwyczajnie lubią pojeździć na łyżwach. Będzie też miejsce na ogólnodostępną ślizgawkę dla mieszańców – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Nowy stadion zimowy będzie w stanie pomieścić 2545 kibiców. Trybuna główna obejmuje 2457 miejsc siedzących, w tym 20 miejsc dla osób niepełnosprawnych i 20 miejsc dla osób towarzyszących osobom niepełnosprawnym. Płyta lodowiska będzie miała 1800 m2 powierzchni (60x30 metrów). Hala w zasadniczej części będzie miała dwie kondygnacje (trzy kondygnacyjny w części pomieszczeń funkcyjnych i monitoringu, jedno kondygnacyjny w części hali lodowiska). Oczywiście nie zabraknie zaplecza szatniowego z odnową biologiczną i zapleczem medycznym, pomieszczeń biurowych, gastronomicznych, sal konferencyjnych, oraz pomieszczeń pod ewentualny wynajem na usługi.

Budowa najnowocześniejszego w Polsce lodowiska będzie kosztowała 52,8 mln zł netto. Wykonawcą zostało Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. Ta sama firma buduje również stadion (120,2 mln netto) oraz halę sportową (46,8 mln netto). Za realizację inwestycji odpowiadać będzie Zagłębiowski Park Sportowy sp. z o.o. Spółka odpowiada również za budowę stadionu oraz hali sportowej.

Będziemy mocno naciskali, aby wykonawca skrócił czas realizacji inwestycji do 19 miesięcy. To pozwoliłoby na oddanie obiektu do użytku wraz ze stadionem oraz parkingami i całym zagospodarowaniem terenu – tłumaczy Karina Skowronek, prezes Zagłębiowskiego Parku Sportowego.

Autor: Piotr Muszalski/pm/umsosnowiec/