Polska pewnie pokonała Rumunię i jest o krok od awansu do EuroBasketu
28.11.2020
22:00:00

Polscy koszykarze odnieśli drugie zwycięstwo w eliminacjach do Mistrzostw Europy w 2022 roku. Biało - czerwoni pewnie pokonali Rumunię 91:61 i są o krok od awansu do turnieju.

Bez Adama Waczyńskiego, które konflikt ze związkiem nadal nie został rozstrzygnięty, A.J. Slaughter'a i Mateusza Ponitki nasi koszykarze przystąpili do spotkania z najsłabszą drużyną grupy. Nieobecność dwóch pierwszych graczy nie była zaskoczeniem, ale Ponitka miał zagrać przeciwko Rumunom, ale w dniu meczu dowiedział się, że nie będzie mógł w nim wystąpić. Zaważył wynik testu na COVID - 19, który był niejednoznaczny. Ale i tak bez swoich kluczowych graczy Polacy rozpoczęli spotkanie z Rumunią od serialu punktowego 15:0. Serię przerwał Radu Virna, ale przewaga polskich koszykarzy w pierwszej kwarcie była olbrzymia o czym świadczy wynik 24:7. W drugiej kwarcie rywale przebudzili się za sprawą największej gwiazdy rumuńskiej reprezentacji. Emanuel Cate robił co mógł, ale wybrańcy Mike'a Taylora'a byli po prostu lepsi, a w pewnym momencie ich przewaga wzrosła do 20. punktów. Selekcjoner rotował składem, a jego wybrańcy odpłacali mu się skutecznością. Pierwsza połowa skończyła się wysokim prowadzeniem Polaków 45:24.

Z odważnych prób Rumunów od pierwszych sekund trzeciej kwarty polscy zawodnicy nic sobie nie robili. Nie do zatrzymania był Michał Sokołowski, nieźle punktował też Jarosław Zyskowski, a dzięki dwóm z rzędu akcjom Aarona Cela prowadzenie biało - czerwonych wzrosło do 25. punktów. Rumuni starali się odrabiać straty, ale Polacy bardzo szybko odpowiadali seriami. Trójka Karola Gruszeckiego zakończyła trzecią odsłonę i było 71:47. Ostatnia kwarta była już tylko popisem skuteczności koszykarzy znad Wisły. Prowadzili oni już 35. punktami, a skończyło się na 30. Cała dwunastka kadrowiczów zdobyła punkty.

Polakom do awansu na EuroBasket 2022 wystarczy tylko jedno zwycięstwo. Już w poniedziałek o 16.30 zmierzymy się z Izraelem, który wygrał dziś niespodziewanie z Hiszpanią. W meczu z liderem grupy ma już zagrać lider kadry Mateusz Ponitka.

Rumunia - Polska 61:91 (7:24, 17:21, 23:26, 14:20)

Rumunia: Richard 14, Virna 11, Tohatan 10, Popa 9, Cate 7, Uta 6, Berceanu 2, Grasu 2, Baciu 0, Dragoste 0, Maciuca 0, Girbea 0

Polska: Sokołowski 17, Zyskowski 13, Gruszecki 9, Michalak 9, Cel 8, Gielo 7, Kulig 7, Koszarek 6, Kolenda 4, Olejniczak 4, Hrycaniuk 4, Łączyński 3