Rozmowa dnia z wojewodą Jarosławem Wieczorkiem

Szpital tymczasowy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach może już przyjmować pacjentów. 

Czy ta placówka będzie jedynie zabezpieczeniem dla zwykłych szpitali czy jednak realnym wsparciem? O to pytamy w porannej rozmowie w Radiu Katowice wojewodę śląskiego. Z Jarosławem Wieczorkiem rozmawiamy też o planowanych w województwie śląskim badaniach przesiewowych w kierunku koronawirusa. Wczoraj minister zdrowia zapowiedział, że w Śląskiem, a także w Małopolsce i na Podkarpaciu w pierwszej połowie stycznia przebadani zostaną nauczyciele poziomu podstawowego i niżej, a pozostałych pacjentów do badań mają kierować lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. 


 

Szpital tymczasowy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach będzie pełnił cztery kluczowe funkcje - zapowiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, poranny gość Polskiego Radia Katowice. 

Przede wszystkim funkcja kliniczna dla pacjentów z Covid-19, a także wsparcie dla pogotowia ratunkowego. Oprócz tego będą mogli tam być kierowani pacjenci z innych placówek na czas przeprowadzania przez nie inwestycji w instalacje tlenowe. Oprócz tego, będzie pozwalał na odmrożenie miejsc covidowych w innych szpitalach, by udrażniać pozostałe specjalizacje. Natomiast o tym, czy do szpitala tymczasowego będą trafiali pacjenci zdecyduje koordynator medyczny. Aktualnie mamy około 4 tysięcy miejsc covidowych w regionie, a zajętych jest około połowy łóżek, więc na razie nie ma sensu utrzymywać tak dużej liczby wolnych łóżek na oddziałach covidowych w przypadku, gdy mogą być potrzebne miejsca na innych oddziałach.

Autor: Łukasz Łaskawiec, Joanna Opas/ml/


Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.