Nowe zakażenia koronawirusem. Osocze od ozdrowieńców.

Potwierdzono 13.239 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w całym kraju - wynika z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia. 

Najwięcej przypadków jest z województwa mazowieckiego, 1.643 zakażenia. 1.380 testów dało dodatni wynik w województwie wielkopolskim, a niewiele mniej, bo 1.355 w śląskim. W pozostałych regionach odnotowano od 252 do 1.081 nowych zakażeń SARS-CoV-2. 69 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 

Odnotowano także kolejne zgony w całym kraju. Z powodu COVID-19 zmarło 110 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 421 osób. 

Częstochowa będzie nagradzać ozdrowieńców, którzy oddają osocze. Uchwałę w tej sprawie złożył przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Piotr Wrona. Argumentuje, że to nie tylko nagroda, ale i zachęta dla kolejnych ozdrowieńców z Częstochowy. 


Dokładne szczegóły korzystania z przepisów zostaną ustalone przez miejskich urzędników. 

Osocze oddawać można już bezpośrednio w Częstochowskim Terenowym Oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Kopernika 38.

Autor: Joanna Opas, Martyna Słabikowska /rs/