Profesor Jerzy Jarosz z nagrodą główną konkursu Popularyzator Nauki 2020

Fot. materiały konkursowe

Profesor Jerzy Jarosz z Uniwersytetu Śląskiego z nagrodą główną konkursu Popularyzator Nauki 2020. 

W konkursie nagradzani są naukowcy, ludzie mediów, zespoły oraz instytucje, które w niebanalny i ciekawy sposób wyjaśniają zagadnienia naukowe. W tym roku Popularyzatorów Nauki wyłoniono po raz 16.

Profesor Jerzy Jarosz jest fizykiem i pomysłodawcą Uniwersytetu Śląskiego Dzieci, prowadzi wykłady z pokazami eksperymentów pt. "Osobliwości Świata Fizyki" i jest autorem wielu prac naukowych. W filmiku promującym konkurs naukowiec wyjaśnia, czym jest eksperyment.

W kategorii Naukowiec nagrodzę otrzymała doktor Joanna Stojer-Polańska. Dawid Masło otrzymał nagrodę w kategorii Animator. W kategorii Zespół nagroda trafiła do Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. W kategorii Instytucja zwyciężyło gdańskie Hevelianum. Nagrodę w kategorii Media otrzymała redakcja "Filozofuj!". 

Przyznano także dwa wyróżnienia. Jedno trafiło do dr hab. Piotra Rzymskiego z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Drugie do Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu. Wyróżnienie specjalne im. red. Tomasza Trzcińskiego otrzymała rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Gdańskiego dr Beata Czechowska-Derkacz.  

Organizatorami konkursu są serwis Nauka w Polsce - PAP oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

/iar/ml/