Rondo "Praw Kobiet" powstanie w Sosnowcu

Rondo "Praw Kobiet" powstanie w Sosnowcu. Pierwotnie, aktywistki z organizacji "Dziewuchy z Sosnowca" zaproponowały, by tę nazwę nosiło rondo powstające nad DK94, po spotkaniu z prezydentem miasta, decyzja o lokalizacji została zmieniona.   

- Bardzo nam zależało, aby nazwa "Rondo Praw Kobiet" znalazła odpowiednie miejsce w naszym mieście – mówią "Dziewuchy z Sosnowca". Jednak po spotkaniu z prezydentem Arkadiuszem Chęcińskim postanowiono, że taką nazwę zyska rondo w centrum miasta. Będzie to rondo u zbiegu ulic Piłsudskiego, 3 Maja oraz Sienkiewicza, tuż przy Placu Ćwierka oraz popularnych "Plastrach Miodu". Jednak prawa kobiet nie zostaną tylko w nazwie ronda. 

W przejściu pod rondem pojawi się galeria znanych sosnowiczanek, których życie i działalność wzmacniały pozycję kobiet w społeczeństwie. - Utworzenie tego rodzaju przestrzeni, przyczyni się do dostrzeżenia obecności kobiet nie tylko w znaczeniu literalnym na ulicach Sosnowca, ale z wielką dumą stanie się symbolem honorującym ich długotrwałą walkę o równouprawnienie względem mężczyzn - zaznaczają aktywistki. 

Teraz nazwę będą musieli poprzeć jeszcze sosnowieccy radni.


Autor: Joanna Opas /as/