Maleje liczba zakażeń koronawirusem. Ruszyły szczepienia dla seniorów.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2.419 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 

Najwięcej, bo 371 odnotowano w województwie mazowieckim. Na śląsku przybyło 147 zakażonych z 1.981 wykonanych testów. 

W ciągu ostatnich 24 godzin z powodu COVID-19 zmarło 10 osób, natomiast z powodu współistnienia patogenu z innymi schorzeniami zmarło 28 osób. Wśród ofiar jest jedna osoba z naszego regionu. 

W sumie w całym kraju od początku pandemii odnotowano 1.478.119 przypadków zakażenia koronawirusem. 

Trwają szczepienia seniorów 70+ w regionie. W szpitalu tymczasowym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zaszczepiono pierwszych zapisanych mieszkańców. Do końca lutego zaszczepionych zostanie 2.400 seniorów. Punkt szczepień uruchomiono także w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach, gdzie zaszczepionych zostanie 50 osób. 

Szpital powiatowy w Myszkowie otrzymał nowe kardiomonitory dla pacjentów z koronawirusem. Amerykańskie urządzenia są gotowe do pracy, mają charakter wielofunkcyjny i służą monitorowaniu parametrów życiowych pacjentów. Dzięki nim można kontrolować ciśnienie, EKG, saturację, temperaturę i poziom dwutlenku węgla we krwi. Istnieje też możliwość rozbudowy każdego z kardiomonitorów o dodatkowe parametry. 

Sprzęt, który trafił na oddział chorób wewnętrznych i na oddział covidowy szpitala w Myszkowie przekazała Agencja Rezerw Materiałowych. Może on być stosowany zarówno stacjonarnie, jak i mobilnie z wykorzystaniem drugiego przenośnego monitora. Koszt jednego z pięciu nowych urządzeń wynosi ok. 60 tys. złotych.

Autorzy: Kamil Jasek, Zdzisław Makles /rs/