Wiele miejsc w regionie znowu otwiera się dla turystów

fot. kopalniasrebra.pl

Muzea oraz zabytki w regionie otwierają się na mieszkańców. 

Od dziś otwarta dla zwiedzających jest m.in. Walcownia cynku w Katowicach. Na dziś i jutro zaplanowano rozruch maszyn oraz pokaz mini ciągu technologicznego. O zabytkach techniki i pracy hutnika opowie ostatni nadmistrz Walcowni. 

Od dziś odwiedzać można także Zabytkową Kopalnię Srebra oraz Sztolnie Czarnego Pstrąga. Przez ostatnie miesiące zamknięcia obiekty wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO mają problemy finansowe, zachęcają więc do zwiedzania i wsparcia w serwisie patronite/miłośnicy.

Po blisko trzy miesięcznej przerwie wznawia działalność zabrzańskie Muzeum Górnictwa Węglowego.

Na zwiedzających już od dziś czeka Sztolnia Królowa Luiza. Ze spotkania z turystami cieszy się jeden z przewodników - Konrad Kołakowski:


 

Warto ponownie zagłębić się w górnicze historie - przekonuje Konrad Kołakowski:


 

Szczegóły dotyczące zwiedzania obiektów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu dostępne są na stronach internetowych i facebooku.

Tarnogórskie zabytki światowego dziedzictwa UNESCO ponownie dostępne są dla turystów.

Od dziś można znów zwiedzać Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga - mówi Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.


 

Pogórnicze zabytki Tarnowskich Gór zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO 3 i pół roku temu. Jest to 15. polski obiekt na liście i pierwszy na Górnym Śląsku. 

Niedawno Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które nimi zarządza ogłosiło zbiórkę na patronite.pl, jako że zagrożone jest upadłością. Obiekty mają już ponad 180 patronów. Nadal prowadzone są  rozmowy z Urzędem Marszałkowskim i kilkoma ministerstwami, a także z samorządami lokalnymi, które mają doprowadzić do uratowania tego dziedzictwa.

Autor: Piotr Pagieła, Agnieszka Loch/ml/Wiadomości regionalne